Artykuł sponsorowany

Rodzaje suwnic i ich zastosowanie

Rodzaje suwnic i ich zastosowanie

Suwnice to rodzaj urządzeń dźwigowych. W odróżnieniu od żurawi (popularnie nazywanych dźwigami), suwnice umożliwiają przenoszenie ładunków jedynie po nieruchomym moście w poziomie, a w górę i w dół transportuje je wciągarka. To urządzenie stosowane powszechnie w portach i stoczniach, a także wielu zakładach produkcyjnych. Poznaj rodzaje i zastosowanie suwnic.

Suwnice pomostowe, bramowe, podwieszane

Jeden z podstawowych podziałów suwnic uwzględnia budowę konstrukcji nośnej. Suwnice pomostowe (natorowe) wykorzystują prywatny tor jezdny. Stanowiący ich główną część pomost zbudowany jest z kratownic umieszczonych na szynach. Takie suwnice mogą być obsługiwane zarówno przez operatora siedzącego w kabinie, jak i z ziemi. Często są to urządzenia o bardzo dużych rozmiarach.

Suwnice podwieszane montowane są pod konstrukcją dachu i składają się zwykle z jednej szyny. Modułowa budowa pozwala na indywidualne dostosowanie parametrów urządzenia, a jego właściwości sprawiają, że zajmuje mało miejsca w hali. Istnieją jednak pewne ograniczenia co do stosowania tego typu suwnic – konstrukcja hali musi spełniać bowiem określone wymagania.

Suwnice bramowe to najczęściej stosowany wariant, a tego typu konstrukcje ustawiane są przede wszystkim na zewnątrz budynków. Składają się z poziomego pomostu i wspierających go dwóch pionowych mostów. Konstrukcja oparta jest na podwoziu kołowym lub szynowym, dzięki czemu tego typu suwnice są mobilne.

Wyróżnić można też suwnice półbramowe oparte na jednym moście, które zazwyczaj stosuje się w halach. Często spotyka się konstrukcje mające więcej niż jedną bramę lub półbramę.

Jak jeszcze można podzielić suwnice?

Suwnice różnią się nie tylko budową, ale też np. sposobem obsługi. Wyróżnia się więc modele sterowane z poziomu roboczego (z ziemi), z kabiny lub zdalnie (bezprzewodowo). Czasami występuje też połączenie różnych metod obsługi.

Kolejny podział dotyczy napędu. Suwnice mogą być napędzane ręcznie (dotyczy to niewielkich ładunków), elektrycznie, hydraulicznie, pneumatycznie lub w sposób mieszany. Są to parametry istotne dla ich zastosowania i możliwości.

Podział suwnic ze względu na przeznaczenie

Jak mówi przedstawiciel firmy Fabryka Urządzeń Dźwigowych S.A.: Wykonując suwnice dla naszych klientów, bierzemy pod uwagę nie tylko uwarunkowania dotyczące warunków panujących w miejscu ich docelowego umieszczenia, ale przede wszystkim ich przeznaczenie. Własne biuro projektowe pozwala nam wdrażać indywidualnie opracowane rozwiązania, które idealnie spełniają potrzeby odbiorców.

Wśród urządzeń dźwigarowych wyróżnić można zarówno suwnice ogólnego przeznaczenia (hakowe), jak i suwnice procesowe dostosowane do konkretnych procesów technologicznych:

  • chwytakowe i chwytnikowe,
  • lejnicze – do transportu m.in. płynnych metali,
  • wsadowe – wykorzystywane do wsadu ładunku do pieców hutniczych,
  • czerpakowe – do transportu materiałów sypkich,
  • magnesowe – wykorzystujące magnes do transportu elementów metalowych,
  • kuzienne,
  • striperowe – do transportu wlewnic i wyciskania wlewek.

Opracowanie:
Mińsk Mazowiecki, gen. Sosnkowskiego 1
tel. 25 759 45 00
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży