Artykuł sponsorowany

Rodzaje studni – wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Rodzaje studni – wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Decyzja o budowie przydomowej studni niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki niej można bowiem pozyskać zdrową wodę z własnego ujęcia, nawet podczas awarii wodociągów. W ten sposób można także, chociażby zminimalizować koszty podlewania ogródka, a nawet eksploatacji budynku. Warto jednak pamiętać, iż istnieje kilka rodzajów studni, a nie każdy z nich wiąże się wyłącznie z zaletami. Sprawdź, jakie są plusy i minusy poszczególnych rozwiązań już teraz!

Studnia głębinowa

Jest to studnia wykonywana metodą wiercenia przy udziale zaawansowanego technicznie sprzętu. Specyfika jej działania opiera się o pobieranie wody z dużej głębokości. W wykonanym otworze w ziemi umieszcza się wówczas rurę z tworzywa PVC-U wraz ze specjalnym filtrem i połączeniem gwintowym kielichowym. W rurze umieszcza się później pompę głębinową.

Gdy studnia ma być wykorzystywana wyłącznie na użytek mieszkańców konkretnego budynku, nie zaleca się stosowania zbyt dużej średnicy z ekonomicznego punktu widzenia. Jeśli jednak studnia głębinowa ma być stosowana w rolnictwie do nawadniania pola uprawnego lub sadu, wówczas jej średnicę należy dobrać adekwatnie do oczekiwań i potrzeb zamawiającego. Taką studnię należy zrealizować z pomocą profesjonalnej firmy, ponieważ jakość użytkowania jest ściśle uzależniona od jakości wykonania. Najlepiej więc skorzystać z oferty Studnie-Opole.pl, która na etapie budowy wykorzystuje wyłącznie wysokiej klasy materiały, posiadające atesty higieniczne, jakościowe i wytrzymałościowe.

Studnia abisynka

Bardzo popularne jest także budowanie studni abisynki, która w kwestii konstrukcji do złudzenia przypomina studnię głębinową. Średnica takiego rozwiązania uniemożliwia jednak wprowadzenie do jej wnętrza pompy. Fakt ten dyskwalifikuje zastosowanie tego rozwiązania w przypadku każdego klienta, bowiem z uwagi na konieczność podłączenia pompy na powierzchni, która będzie zasysać wodę, lustro wody nie może znajdować się niżej niż 3 metry pod powierzchnią. Z tego też względu coraz więcej przedsiębiorstw rezygnuje z budowania tego rodzaju studni. Propozycja ta jest bowiem dużo mniej wydajna i może nie spełnić wszystkich oczekiwań. Podobny los podzieliły studnie z kręgów betonowych, które dzisiaj są określane mianem niebezpiecznych. Najważniejsze wady tego rozwiązania to brudna woda, ograniczenia głębokościowe i wyjątkowo niska wydajność. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz