Materiał Partnera

Rodzaje stali zbrojeniowej

Rodzaje stali zbrojeniowej

Stal zbrojeniowa znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie w różnych rodzajach konstrukcji budynków, zarówno do budowy dachów, jak i fundamentów itd. W zależności od kilku czynników, takich jak typ budynków czy ich przeznaczenie, może mieć ona różne rodzaje. Dowiedz się, jaką stal wykorzystuje się najczęściej do budowy, a także jaką najlepiej jest wybrać.

Czym jest stal zbrojeniowa?

Stal zbrojeniowa, jaka wykorzystywana jest w budownictwie, to najczęściej stal niskostopowa lub niskowęglowa, a także węglowa lub węglowo-manganowa. W zależności o zawartości węgla w stali, stal zbrojeniowa może mieć różne oznakowania, świadczące o jej gatunku. Najpopularniejsze z nich to St3 i St4 oraz St0S. Jak potwierdzają specjaliści z PUH Nowax, warto wybierać stal popartą certyfikatem jakości, aby mieć gwarancję jej jakości.

Klasy prętów zbrojeniowych

Stal zbrojeniowa, będąca elementem wzmacniającym budulec, jakim jest beton, może mieć różne klasy i rodzaje. Pręty zbrojeniowe można ogólnie podzielić na pręty gładkie i pręty żebrowane. Czasem wyróżnia się również pręty kwadratowe oraz płaskie. Szczegółowo można natomiast wyróżnić następujące klasy:

  • klasa A-0 – pręty gładkie do konstrukcji o niskiej jakości betonu;

  • klasa A-I – pręty gładkie z czerwonymi końcówkami, będące elementami pomocniczymi,

  • klasa A-II – pręty żebrowane, z dwoma żebrami podłużnymi, używane jako zbrojenia nośne,

  • klasa A-III – pręty żebrowane, z żebrami w jodełkę, używane jako zbrojenie główne,

  • klasa A-IIIN – pręty żebrowe z żebrami podłużnymi i poprzecznymi, o najwyższej wytrzymałości.

Rodzaj prętów zbrojeniowych, które znajdą zastosowanie w konkretnym przypadku danej budowli, zależeć więc będzie głównie od przeznaczenia – tego, w jakim celu i jakim miejscu będzie użyty, czy jako element główny, czy pomocniczy. Warto pamiętać, że im wyższa klasa stali zbrojeniowej, tym wyższa wytrzymałość. Nie bez znaczenia jest również rodzaj betonu i jego jakość.

Opracowanie:
Zabrze, Pyskowicka 20
tel. 32 722 41 45
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz