Materiał Partnera

Rodzaje sprzętu do zabezpieczeń antykorozyjnych

Rodzaje sprzętu do zabezpieczeń antykorozyjnych

Elementy konstrukcji i różnego rodzaju powierzchnie metalowe są przez cały czas narażone na oddziaływanie środowiska, w tym na wilgoć, która powoduje korozję. To nie tylko kwestia utraty walorów estetycznych, ale i właściwości metalu, w tym wytrzymałości, która dodatkowo może obniżyć się wskutek nadmiernego obciążenia i innych działań mechanicznych. By metal mógł na dużo dłużej zachować swoje właściwości, konieczne jest zabezpieczenie jego powierzchni odpowiednio dobraną farbą antykorozyjną. Jakie podstawowe sprzęty są wykorzystywane do wykonywania zabezpieczeń antykorozyjnych?

Podstawowe narzędzia – agregaty malarskie

Nowoczesne agregaty malarskie dostępne są w różnych wersjach – na przykład w wersji na wózku, czy na stojaku. Różnią się między innymi maksymalnym rozmiarem dyszy, wydajnością, czy mocą silnika. Mogą być wykorzystywane do malowania różnymi farbami, zgodnie z zaleceniami producenta, np. farbami akrylowymi, emulsjami wodnymi, lakierami, bejcami, farbami lateksowymi i oczywiście farbami, które tworzą zabezpieczenia antykorozyjne. Agregaty malarskie sprawdzają się przy malowaniu powierzchni stalowych konstrukcji, poręczy, maszyn, urządzeń itd. Nowoczesne agregaty malarskie wyposażone są w komputery sterujące, które zapewniają jednolity natrysk. Dzięki potencjometrowi mamy dokładną kontrolę ciśnienia na każdym poziomie – możemy malować bez skoków ciśnienia.

Pistolety natryskowe

Do agregatu malarskiego musimy też kupić odpowiedni pistolet natryskowy – na rynku dostępne są kompletne zestawy z dyszami i osłonami. Najnowocześniejsze pistolety natryskowe to pistolety typu airless, które zapewniają precyzyjne odcięcie dopływu farby. Jest to istotne przy malowaniu, ponieważ zależy nam na nakładaniu jednolitej warstwy produktu. Pistolety natryskowe najlepszych producentów wykonywane są z wysokiej jakości aluminium, dlatego charakteryzuje lekkość i wytrzymałość. Jak mówi nam przedstawiciel hurtowni farb przemysłowych CDF we Wrocławiu, profesjonaliści szczególnie cenią sobie pistolety o wyważonej budowie, z wygodnym spustem na dwa lub cztery palce. Sprzęty do zabezpieczeń antykorozyjnych mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria, jak przedłużki wykonane ze stali lub aluminium, czy filtry do pistoletów oraz agregatów malarskich.

Na koniec warto dodać, że przy wykonywaniu zabezpieczeń antykorozyjnych przydają się również akcesoria, które wykorzystywane są w śrutowni jak piaskarki i oczyszczarki. Pomagają w dokładnym usunięciu starej powłoki z powierzchni metalu, by w pełni pokryć je warstwą farby antykorozyjnej. Przy wykonywaniu zabezpieczeń antykorozyjnych przydaje się także aparatura kontrolno-pomiarowa jak mierniki grubości powłoki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz