Materiał Partnera

Rodzaje sprężyn i ich zastosowanie

Rodzaje sprężyn i ich zastosowanie

Sprężyny to niewielkie elementy, które stosowane są w maszynach jako łączniki w tzw. połączeniach sprężystych, służących do przesuwania podzespołów i kumulowania energii. Dzielone są m.in. ze względu na sposób w ich obciążenia, przy czym mogą one być ściskane, zginane, rozciągane oraz skręcane. Jakie są główne typy sprężyn dostępnych na rynku i jakie jest ich zastosowanie?

Sprężyny naciskowe

Mają niewielki stosunek średnicy samej sprężyny do tworzącego ją drutu, dodatkowo charakteryzują się wysokim stopniem sztywności. Najczęściej używane są wtedy, gdy niezbędna jest duża siła, przy jednocześnie małej ilości miejsca do jej wygenerowania. Są stosowane m.in. w amortyzatorach rowerów oraz w długopisach.

Sprężyny skrętne

Dzielone są na sprężyny prawo i lewoskrętne, a cechuje je przede wszystkim moment obrotowy, który transferowany jest przez sprężynę, a nie jak w przypadku pozostałych elementów przez siłę wzdłużną. Charakteryzuje je również spora trwałość, bowiem podczas pracy nie są tak bardzo obciążane. Wykorzystuje się je m.in. przy montowaniu bram garażowych, a także w hydraulice do udrażniania rur pełnych kamienia i osadów.

Sprężyny płaskie

Najbardziej znanym przykładem są resory, niezbędne do komfortowej jazdy samochodem. Mogą być produkowane z większej liczby prętów łączonych w taki sposób, aby niemożliwe było ich wzajemne przesuwanie się.

Sprężyny naciągowe

W cyklu pracy są one tylko rozciągane i nie posiadają nieczynnych zwojów. Dodatkowo wyposażone są w zaczepy, dzięki którym przykłada się obciążenie. Mają wiele zastosowań, m.in. montowane są na elektrycznych pastuchach, dzięki czemu można amortyzować ugięcie kabla, jeśli napiera na nie zwierzę. Sprężyny naciągowe montuje się również w fortepianach. Można znaleźć je ponadto w motoryzacji, zabawkach dziecięcych, meblach, a także innych dziedzinach przemysłu, przy czym w każdym przedmiocie sprężyny będą mieć różną siłę naciągu i będą wykonane z nieco innych tworzyw.

Sprężyny pierścieniowe

Zbudowane z wewnętrznych pierścieni ściskanych i zewnętrznych pierścieni rozciąganych, które mają stożkowe powierzchnie styku. Są to elementy sztywne, znoszące duże obciążenia, jednocześnie przy niewielkich własnych odkształceniach. Stosowane są m.in. w przemyśle.

Przy produkcji sprężyn znaczenie ma nie tylko ich typ, ale także materiał z którego zostały wykonane. Firma Aspring, która swoją działalność w tym sektorze rozpoczęła w 1987 roku, zajmuje się produkcją elementów z ocynkowanego drutu stalowego i nierdzewnego mających średnicę od 0,3 mm do 6 mm.

Opracowanie:
Wrocław, Wojszycka 25 lok. 2
tel. 601 535 168
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz