Artykuł sponsorowany

Rodzaje spółek w Polsce

Rodzaje spółek w Polsce

Jednym z bardziej korzystnych sposobów prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest zawiązanie spółki, stwarza bowiem ono wiele różnego rodzaju możliwości. Jednak spółka spółce nierówna; aby przymierzyć się do jej założenia, warto zorientować się, jakie rodzaje spółek wyróżniamy według polskiego prawa. Od wielkości przedsiębiorstwa, planowanych zysków i osobistych preferencji będzie zależał nasz wybór.

Wedle polskiego prawa, czyli Kodeksu Cywilnego z 24 kwietnia 1964 r. oraz Kodeksu spółek handlowych z 15 września 2000 r., wyróżnia się spółki osobowe, czyli cywilne, jawne, komandytowe, partnerskie oraz kapitałowe: z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Spółki cywilne i jawne

Spółka cywilna stanowi jedną z prostszych form organizacji działalności gospodarczej. Mogą założyć ją zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty prawne, a powstaje poprzez zawarcie umowy między wspólnikami. Następnie każdy z nich musi osobno udać się do urzędu miasta lub gminy w celu jej rejestracji. Z kolei spóła jawna wymaga ujawnienia w nazwie przynajmniej jednego nazwiska współwłaściciela spółki i jej zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym. W przypadku spółki jawnej, ograniczona jest odpowiedzialność majątków wspólników; wierzyciel może sięgnąć po majątek jednego z nich dopiero wtedy, kiedy egzekucja z majątku spółki będzie niemożliwa.

Spółki partnerskie i komandytowe

Spółka partnerska powołana została w celu wykonywania wyłącznie wolnych zawodów. Założyć ją mogą osoby fizyczne, a ona sama nie posiada osobowości prawnej. Jej nazwa zawierać musi przynajmniej jedno nazwisko wspólnika z dopiskiem „i partner”. Jeśli natomiast mamy do czynienia ze zróżnicowanym kapitałem, zastanówmy się nad spółką komandytową. W tym przypadku, przy nazwisku jednego ze wspólników potrzebny będzie dopisek „spółka komandytowa”. Jest ona chętnie wybierana, gdyż wspólnicy odpowiadają za zobowiązania finansowe spółki wyłącznie do kwoty ustalonej w umowie zawartej między nimi.

Spółki akcyjne i z o.o

Są to spółki kapitałowe, których prowadzenie najlepiej jest powierzyć profesjonalnym księgowym oraz rewidentom, mającym duże doświadczanie i rozległą wiedzę w tej dziedzinie, jak Martyna Kreczmańska od lat zajmująca się obsługą spółek. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi powstać w wyniku umowy między wspólnikami, zawartej w postaci aktu notarialnego. Wierzyciel ma prawo dokonać egzekucji jedynie z majątku spółki, a nie majątku osobistego wspólników. Spółka taka jest osobą prawną, co wiąże się z obowiązkiem prowadzenia kosztownej, pełnej księgowości, konieczny będzie także zarząd i prezes. Stosunkowo najrzadziej spotykana forma spółki to spółka akcyjna. Jest najbardziej złożoną formą, a jej kapitał zakładowy powinien wynosić co najmniej 100 000 złotych.       

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz