Materiał Partnera

Rodzaje specjalności na kierunku Kosmetologia

Rodzaje specjalności na kierunku Kosmetologia

We współczesnym świecie zdrowie, uroda i dobre samopoczucie są ze sobą wzajemnie powiązane chyba mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. Stąd też zapotrzebowanie na ekspertów potrafiących swobodnie poruszać się na pograniczu wszystkich tych sfer, zarówno w teorii, jak i w praktyce. Zapotrzebowaniu temu naprzeciw wychodzi oferta szkół wyższych kształcących na kierunku Kosmetologia. Jego studenci oprócz wiedzy ogólnej mogą zdobyć również konkretne praktyczne umiejętności.

Podologia

Jedną z dziedzin, w której można się w ten sposób specjalizować, jest podologia, czyli nauka skoncentrowana na stopach – diagnozowaniu ich wad oraz wszelkich zaburzeń, a także prawidłowym leczeniu. Ścisłe ukierunkowanie na tę właśnie część ciała dopiero w naszym kraju raczkuje. Zazwyczaj nie poświęca się stopom zbyt wiele uwagi, gdy jednak pojawi się związany z nimi problem, może to rzutować na dyskomfort w praktycznie każdej dziedzinie życia. Stąd rosnące zapotrzebowanie na osoby potrafiące rozpoznawać choroby i zniekształcenia stóp, planować ich leczenie, a także kompleksową pielęgnację. Takimi osobami są absolwenci specjalności podologicznej na kierunku Kosmetologia, którzy zdobywają wiedzę z zakresu ortopedii, fizjoterapii, dermatologii, a także flebologii i diabetologii. Nie tylko znają się na specjalistycznych preparatach leczniczych i kosmetycznych, ale po rozbudowanym szkoleniu praktycznym są w stanie też przeprowadzać zabiegi zarówno korekcyjne, jak i pielęgnacyjne, a także wykonywać specjalistyczne masaże (np. drenujące czy z zakresu refleksologii).

SPA i odnowa biologiczna

Stale rosnąca liczba gabinetów odnowy biologicznej, ośrodków SPA i innych miejsc tego typu rodzi potrzebę kształcenia osób potrafiących swobodnie poruszać się po dziedzinach takich jak kosmetologia, dietetyka oraz fizjoterapia. A więc osób znających się na pielęgnacji ciała zarówno na drodze prawidłowego żywienia, jak i ćwiczeń fizycznych, a także zabiegów takich jak masaż czy też wykorzystujących nowoczesne technologie. Zdobycie praktycznej i teoretycznej wiedzy z tego zakresu proponuje chociażby specjalność SPA i odnowa biologiczna z elementami dietetyki, uruchomiona na kierunku Kosmetologia w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Absolwenci potrafią ułożyć optymalny jadłospis, plan treningów i zabiegów na ciało, znają się też na obsłudze aparatury kosmetycznej. Podczas studiów poruszane są zagadnienia z dziedzin takich jak fito-, krio- i aromaterapia, balneologia czy terapie z wykorzystaniem lasera i ultradźwięków, ale też podstawy marketingu i zarządzania firmą.

Wizaż i stylizacja

Specjalnością skupiającą się przede wszystkim na estetyce i umiejętnym wydobywaniu korzystnych aspektów wizerunku jest z kolei wizaż i stylizacja. Wiedza z zakresu kosmetologii łączy się tu z praktycznym podejściem do makijażu, zarówno fantazyjnego, jak i mającego służyć korekcji rozmaitych defektów. Dobór odpowiednich barw, fryzur i dodatków, jak również komponowanie zestawów modowych podkreślających atuty i maskujących niekorzystne elementy to specjalistyczna wiedza z zakresu stylizacji, którą również mogą wykazać się absolwenci tego kierunku.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz