Artykuł sponsorowany

Rodzaje schodów drewnianych i ich zalety

Rodzaje schodów drewnianych i ich zalety

Schody drewniane są dzisiaj bardziej popularne od schodów betonowych czy metalowych. Pozwalają bowiem na większą swobodę projektową. Są również lżejszymi konstrukcjami, co nie oznacza, że są gorsze jakościowo. Dodatkowo cechują się różnorodnym i pięknym naturalnym wyglądem. Jakie rodzaje schodów drewnianych można zatem wyróżnić?

Typy schodów drewnianych

Typów schodów drewnianych jest wiele. Niektóre z nich są w pełni zabudowane, a inne można zaliczyć do konstrukcji „szkieletowych” czy po prostu ażurowych. Do najpopularniejszych rodzajów zalicza się zatem schody drewniane:

  • policzkowe,
  • osiadłe,
  • policzkowo-osiadłe,
  • policzkowo-sztycowe,
  • dywanowe,
  • kręte,
  • drabiniaste,
  • wspornikowe,
  • panele drewniane na schodki betonowe.

Niektóre konstrukcje posiadają od jednego do nawet dwóch czy trzech podestów, czy też gięte balustrady. Jeśli chodzi o aranżacje schodowe, są one bardzo różnorodne. Personalizować można każdy element. Do schodów drewnianych świetnie pasuje kamień naturalny, szkło czy oświetlenie. Nie warto zamykać się zatem tylko na propozycje producentów tworzących gotowe wyroby, lepiej postawić na kreatywność i niemalże stworzyć własny typ drewnianych schodów dla swojego domu.

Zamówienie schodów drewnianych w pracowni stolarskiej

Pracowanie stolarskie słyną dzisiaj nie tylko z tworzenia mebli biurowych, sypialnianych, salonowych, mebli łazienkowych i często swoich flagowych produktów – mebli kuchennych na wymiar. Najlepsze firmy – warto zainteresować się Usługami Stolarskimi Wojciecha Piechowiaka – podejmują również zlecenia zaprojektowania oraz wykonania drewnianych schodów. Wymaga to dużej precyzji pracy, która rozpoczyna się od wizji lokalnej. Nie we wszystkich domach pasują bowiem duże i proste schody. Niekiedy lepiej postawić na typ kręty np. w modnej wersji dywanowej. Dobra pracownia pomaga w dobraniu najlepszej konstrukcji

Zaletą współpracy z pracownią stolarską jest przy tym to, że tworzy ona konstrukcje niepowtarzalne. Unikalność jest dzisiaj ważna dla wielu zamawiających. Dobry stolarz jest zatem w stanie przygotować piękne schody w stylu skandynawskim, rustykalnym, nowoczesnym, awangardowym czy też klasycznym i wiejskim. Pamiętać przy tym należy o tym, że drewno na schody musi być:

  • fitosanitarne,
  • suszone,
  • w wysokiej klasie drewna konstrukcyjnego,
  • impregnowane.

Najczęściej schody drewniane wykonuje się z rodzimego drewna drzew liściastych. Polecany jest buk, klon, dąb, jesion, a także orzech i wiśnia. Niekiedy tworzy się schody sosnowe, ale na ogół unika się produkcji schodów z drewna iglastego.

Zalety schodów drewnianych

Schody drewniane mają wiele zalet. Nie tylko można łączyć ich typy, tworząc unikalne konstrukcje, ale można je łatwo montować, modelować, a później nawet i modernizować. Świetnie pasują do każdego wnętrza, więc adaptacja do określonej przestrzeni nie jest ciężka. Oprócz tego są one bardzo wytrzymałe. Dobrej klasy drewno po impregnacji, suszeniu oraz obróbce fitosanitarnej może przetrwać wiele pokoleń.

Wspomnieć należy również o dobrych parametrach antypoślizgowości, o łatwości w utrzymaniu czystości, a także możliwości malowania specjalnymi farbami wtedy, kiedy pragniemy jakichś zmian. Schody drewniane sprzyjają również tworzeniu się w domach przyjemnego leśnego mikroklimatu. Gwarantują to jednak w 100% naturalne wyroby od stolarzy, a nie substytuty od producentów wykonujących swoje konstrukcje masowo, często z wykorzystaniem dużej ilości chemii, w tym toksycznych klejów. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz