Artykuł sponsorowany

Rodzaje protez kończyn: protezy estetyczne i funkcjonalne

Rodzaje protez kończyn: protezy estetyczne i funkcjonalne

Amputacja kończyny, czy to w wyniku wypadku, czy w przebiegu choroby, jest zawsze bardzo trudnym doświadczeniem. Pacjent traci dotychczasową zdolność i swobodę wykonywania codziennych czynności, na jego samopoczucie może też negatywnie wpływać zmiana wyglądu. Dlatego tak ważne jest, by zabieg amputacji przeprowadzono w sposób umożliwiający wykonanie protezy i ułatwiający korzystanie z niej.

Protezy kończyn górnych

Współczesna protetyka daje możliwość uzupełnienia ubytku w obrębie kończyny górnej bez względu na poziom amputacji. Pacjenci ubezpieczeni w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia mogą korzystać z refundacji kosmetycznych i roboczych protez ręki wykonywanych na zamówienie – mówi ekspert z Poznańskiej Protezowni Ortopedycznej.

Proteza robocza (funkcjonalna, mechaniczna) przejmuje funkcje odjętej kończyny, pacjent może poruszać nią w sposób ułatwiający normalne funkcjonowanie w codziennym życiu. Jest to możliwe dzięki skomplikowanym mechanizmom protezy i wyłącznie przy prawidłowo poprowadzonej rehabilitacji. Nauka korzystania z protezy funkcjonalnej wymaga czasu, wytrwałości i ścisłej współpracy z protetykiem-ortopedą. Wysiłek jest opłacalny, umożliwia bowiem powrót do częściowej sprawności sprzed amputacji.

Proteza kosmetyczna (estetyczna, bierna) ma za zadanie imitować wygląd własnej ręki pacjenta. Tego typu protezy są lżejsze i tańsze. Chociaż ich wygląd do złudzenia przypomina prawdziwe ręce, niestety są nieruchome. A to oznacza, że pacjent za pomocą protezy kosmetycznej dłoni nie będzie mógł chwytać przedmiotów. Do obsługi protezy kosmetycznej konieczne jest użycie drugiej ręki.

Obecnie coraz częściej wykonuje się pokrycia estetyczne na protezy funkcjonalne. Takie rozwiązanie umożliwia jednocześnie przywrócenie sprawności pacjentowi i zapewnia zadowolenie z efektów estetycznych.

Protezy kończyn dolnych

W przypadku protez kończyn dolnych największy nacisk kładzie się na funkcjonalność. Proteza nogi ma umożliwić pacjentowi samodzielne chodzenie i musi być dopasowana do miejsca amputacji oraz stanu pozostawionego kikuta. Ponieważ nogi są zdecydowanie mniej eksponowane od rąk, estetyczne wykończenie nie jest tak istotne, choć oczywiście wykonalne.

Dla pacjentów po amputacji nogi poniżej stawu kolanowego przeznaczone są protezy podudzia. Konstrukcja takiej protezy pozwala na szybkie opanowanie chodu, a w niezbyt odległej perspektywie również uprawianie sportu. W przypadku amputacji powyżej kolana stosuje się protezy uda. Nauka chodzenia po zaprotezowaniu jest trudniejsza i trwa dłużej, jednak również przynosi bardzo dobre efekty. Dla osób, które przed zabiegiem prowadziły aktywny tryb życia i mają zamiar do niego wrócić, najlepszym rozwiązaniem jest proteza nogi ze stopą dynamiczną z włókna węglowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz