Materiał Partnera

Rodzaje pomp w ofercie renomowanego producenta

Rodzaje pomp w ofercie renomowanego producenta

Pompy wykorzystywane do tłoczenia wody czy innych cieczy to niezwykle istotne urządzenia użytkowane zarówno w prywatnych gospodarstwach domowych, jak i sporych zakładach przemysłowych. W zależności od potrzeb i konkretnej eksploatacji ich parametry i budowa są przez producentów w odpowiedni sposób modyfikowane, by zapewnić maksymalną wydajność. Jakie konkretnie typy pomp oferują renomowane firmy?

Pompy w zakładach przemysłowych

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie zakładu przemysłowego bez dostępu do zimnej wody. Należy zatem zastosować odpowiednie rozwiązania w celu jej doprowadzenia, w czym pomaga wykorzystanie różnego rodzaju pomp. Jednym z często wybieranych do tego celu modeli jest wielostopniowa pompa hydroforowa, która swoje zastosowanie znajduje w instalacjach wodociągowych, klimatyzacyjnych czy np. ciśnieniowych. Ze względu na swoją budowę świetnie sprawdza się również w urządzeniach myjących lub wykorzystywanych do nawadniania i zraszania. Pompa hydroforowa przeznaczona jest do tłoczenia wody czystej, która nie jest agresywna chemicznie – dostarczona do zakładu przemysłowego musi być także pozbawiona zanieczyszczeń np. w postaci ziaren piasku.

Rozbudowana oferta takich firm jak np. Ebara Pompy Polska pozwala na dopasowanie pompy do potrzeb i typu eksploatacji. Oprócz modeli hydroforowych szeroki asortyment obejmuje również pompy głębinowe, które także świetnie sprawdzają się w zastosowaniach przemysłowych. Są one niezbędne wtedy, gdy lustro wody w studni znajduje się poniżej 8 metrów. Brak możliwości wykorzystania pompy powierzchniowej wymusza poniekąd zastosowanie odpowiednio przystosowanego modelu głębinowego.

W zakładach przemysłowych z powodzeniem użytkowane są również pompy do odprowadzania ścieków. Usuwanie zanieczyszczeń jest w tym wypadku konieczne i musi być wykonane w sposób bezpieczny i efektywny, dlatego pompa powinna być przystosowana konstrukcyjnie do trudnych warunków eksploatacji.

Do gospodarstw domowych

Pompy są także wykorzystywane na znacznie mniejszą skalę – w gospodarstwach domowych. Podobnie jak w przypadku zastosowań przemysłowych, tu również stosuje się pompy hydroforowe czy głębinowe, a także zatapialne do odprowadzania ścieków lub brudnej wody. Ich rozmiary są jednak znacznie mniejsze, a konstrukcja nieco różni się od modeli stosowanych w dużych zakładach czy fabrykach. Są jednak także wykonywane z trwałych materiałów, do których zalicza się m.in. stal nierdzewną czy żeliwo.

W gospodarstwach domowych świetnie sprawdzają się nowoczesne samossące pompy elektryczne. Podobnie jak inne modele, również i tego typu pompa wykonana powinna być z wysokiej jakości stali AISI 304, z której konstruuje się przeważnie obudowę i wirnik. Za jej pomocą pompuje się wodę do celów gospodarczych i bytowych, doskonale sprawdza się ona również w niewielkich systemach irygacyjnych. Należy jednak pamiętać o maksymalnej temperaturze medium – w przypadku zastosowania pompy samossącej do użytku domowego wynosi ona maksymalnie 35 stopni Celsjusza, co zgodne jest z obowiązującymi normami.

Warto także mieć na uwadze możliwość wystąpienia zalania w pomieszczeniach czy zbiornikach. Konieczność ich opróżnienia wymusza zastosowanie właściwych urządzeń, do których należy m.in. pompa zatapialna. W ofercie renomowanych producentów znaleźć ją można także w wersji przenośnej – do instalacji podłączona jest za pomocą specjalnego węża. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku odwadniania.

Sterowanie i zabezpieczenie pompy

Po zakupie pomp należy zadbać także o ich odpowiednie zabezpieczenie na wypadek różnego rodzaju zagrożeń wynikających np. ze zwarcia w silniku czy przeciążeń podczas intensywnej eksploatacji. W tym celu konieczne jest zastosowanie układów sterowania i zabezpieczania do pomp, które świetnie sprawdzają się przy instalacjach wyposażonych w pompę zatapialną czy powierzchniową. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom tego typu pompa nie pracuje na sucho, a jej włączenie lub wyłączenie możliwe jest za pomocą przycisku zabudowanego fabrycznie wyłącznika pływakowego, co jest niezwykle wygodne.

Warto również zwrócić uwagę na dostępność serwisu poszczególnych pomp. Renomowani producenci gwarantują możliwość oddania ich do określonych punktów znajdujących się w wielu miastach, co znacząco ułatwia szybkie wyeliminowanie problemów związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem urządzenia. Wykwalifikowani serwisanci będą w stanie w krótkim czasie wykonać poszczególne prace naprawcze dzięki dostępności części zamiennych. Autoryzowane punkty serwisowe wskazane przez producenta pomp są też pomocne np. przy ich montażu – w razie trudności z instalacją warto skontaktować się z profesjonalistami, którzy wskażą optymalne rozwiązania w tym zakresie.

Opracowanie:
Warszawa, Działkowa 115A
tel. 22 390 99 20
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz