Artykuł sponsorowany

Rodzaje pomp stosowanych do tłoczenia ścieków

Rodzaje pomp stosowanych do tłoczenia ścieków

Budowa systemów odprowadzania nieczystości płynnych komunalnych lub przemysłowych zawsze wymaga doboru odpowiedniej pompy. Urządzenia to służą bowiem do tłoczenia ścieków, będąc swoistym sercem całego układu. Nic zatem dziwnego, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pomp, wśród których największą popularnością cieszą się pompy wirowe oraz wyporowe. O ich cechach, różnicach i zastosowaniu można przeczytać w dalszych częściach artykułu.

Dlaczego pompy ściekowe tworzone są w różnych modelach?

Pompy ściekowe produkowane są w różnych modelach z wielu względów. Przede wszystkim producenci dbają o to, by tworzyć zarówno urządzenia dostosowane do pracy domowych przepompowani ścieków, jak i przepompowni osiedli mieszkaniowych, zespołów biurowców czy większych obszarów miejskich. Szczególnie wysoką mocą pracy wyróżniają się też pompy zastosowania nie komunalnego, lecz przemysłowego.

Ponadto pompy ściekowe produkowane są w wielu modelach, ponieważ rozróżnić można wiele rodzajów tłoczonych nieczystości płynnych. Inne urządzenia sprawdzą się dla ścieków rozwodnionych wstępnie oczyszczonych, a inne dla osadów oraz szlamów. Obecnie ze względu na rodzaj konstrukcji i zastosowanie wyróżnia się zatem: pompy wirowe-wyporowe, pompy wirowo-odrzutowe oraz pompy wyporowe. Wszystkie te typu według restrykcyjnych norm – m.in. PN-EN ISO9001 – tworzy uznany w Polsce producent INWAP.

Pompy wirowe – zastosowanie, podtypy i zalety

Pompy ściekowe wirowe przeznaczone są głównie do ścieków komunalnych, a ich cechami charakterystycznymi są: kompaktowa budowa, duża wydajność przekraczająca nawet kilka tysięcy m3 na godzinę, a także stosunkowy prosty montaż i codzienna ich praca. Polega ona przede wszystkim na ruchach wirnika łopatkowego, który doprowadza do wzrostu ciśnienia i wykorzystania energii kinetycznej ścieków. Jeśli chodzi o podtypy pomp wirowych, wyróżnić można:

  1. Pompy wirowo-wyporowe – wysokiej klasy pompy tego typu pozwalają wytworzyć ciśnienie od 0,6MPa do 1,0MPa przy wydajnościach w granicach 3000 – 6000 l/h dla silników o mocy 800W i 1500W.
  2. Pompy wirowo-odrzutowe – wyposażone są w niebywale sprawne silniki elektryczne, które mimo niewielkiej mocy pozwalają podnosić ciecze i osady na wysokość około 30 metrów. Zalicza się je zatem do pomp energooszczędnych.
  3. Pompy wirowe z nieblokowanym rozdrabniaczem – gwarantują rozdrabianie elementów stałych w ściekach oraz rozbijanie osadów, a tym samym sprzyjają lepszej wydajność.

Producenci wymienionych rodzajów pomp ściekowych w większości przypadków rekomendują ich zastosowanie w domowych przepompowniach ścieków, w różnych przedsiębiorstwach czy obiektach użyteczności publicznej. Takie urządzenia nadają się doskonale do tłoczenia ścieków nieoczyszczonych i wstępnie oczyszczonych, a także do osadów i szlamów. Na rynku spotkać można też pompy wirowe z ATEX (przeznaczone do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem) oraz te służące do wypompowywania brudnej wody z piwnic czy wykopów.

Pompy wyporowe, czyli sprzęty do zadań specjalnych

Pompy ściekowe wyporowe różnią się pracą i zastosowaniem od pomp wirowych. Zwane są one bowiem pompami objętościowymi, które cechują się nawet kilkukrotnie wyższą wydajnością. Mogą zatem obsługiwać układy komunalne oraz przemysłowe dużych zakładów, osiedli mieszkaniowych czy obszarów miejskich. Na czym opiera się ich działanie?

Pompy wyporowe wyposażone są w bardzo wytrzymałe rotory, które wytwarzają siłę hydrauliczną wewnątrz statora. Oznacza to, że dochodzi podczas ich pracy do przekazywania energii mechanicznej w hydrauliczną poprzez zmianę rozmiarów (objętości) lub przesunięcia przestrzeni pompy. Urządzenia te mogą zatem mieć ruch posuwisto-zwrotny, obrotowy lub wahadłowy. Niezależnie do tego zawsze są to pompy wysoce funkcjonalne, ale też i bardzo drogie. Wybierane są przez inwestorów przede wszystkim wtedy, kiedy w danym systemie odprowadzania nieczystości płynnych nie można zastosować pomp wirowych. 

Opracowanie:
Brzeg, Starobrzeska 34b
tel. 77 416 17 16
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz