Artykuł sponsorowany

Rodzaje polis na życie – jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Rodzaje polis na życie – jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Polisy na życie to ubezpieczenia, które powinien wykupować każdy z nas. Nie tylko pozwalają one zabezpieczyć finansowo rodzinę na wypadek własnej śmierci, ale także są przydatne w sytuacji leczenia chorób przewlekłych. Dobra polisa musi bowiem rozszerzona być o wiele pakietów dodatkowych. Zdecydować jednak należy, czy bardziej interesuje nas ubezpieczenie na życie ochronne, czy też inwestycyjne? Dzisiaj polisy można bowiem bardzo elastycznie kształtować, w czym pomagają agenci ubezpieczeniowi.

Polisa ochronna lub inwestycyjna

Podstawowe czynniki wpływające na zakres postanowień polisy na życie, a także wyznaczające jej warunki to:

  • liczba ubezpieczonych na danej umowie,
  • przeznaczenie i wysokość składki,
  • czas trwania umowy,
  • wiek osoby/osób ubezpieczanych.

Wyróżnić można zaś ubezpieczenia ochronne oraz inwestycyjne. Dostępne u niektórych ubezpieczycieli są też rozwiązania hybrydowe, gwarantujące zarówno pakiet ochronny, jak i inwestycyjny. Wśród polis ochronnych wyróżnia się głównie te, które chronią ubezpieczonego oraz jego rodzinę na wypadek śmierci lub też poważnej choroby. Wielokrotnie są to ubezpieczenia NNW. Takie polisy mogą być bezterminowe oraz zawierane na określony między stronami czas.

Jeśli chodzi zaś o polisy inwestycyjne, przede wszystkim dostępne są ich trzy rodzaje: ubezpieczenie z funduszem inwestycyjnym, ubezpieczenie na życie i dożycie, ubezpieczenie posagowe. Pierwsze związane jest z oszczędzaniem środków pieniężnych na specjalnie utworzonym funduszu kapitałowym. Drugie dotyczy inwestowania pieniędzy i gwarancji wypłaty świadczenia przez ubezpieczyciela, pod warunkiem dożycia okresu zakończenia ubezpieczenia. Polisa posagowa to zaś zabezpieczenie finansów dzieci – kapitał na start.

Pakiety dodatkowe przy polisie na życie

Wybierając polisę na życie, zawsze należy dokładnie zapoznawać się z tzw. OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Ważne są też dodatkowe klauzule, które wielokrotnie przesądzają o tym, czy dana polisa jest warta uwagi, czy też nie. Oprócz wysokości prowizji, składki oraz wypłacanych kwot w ramach likwidacji szkód, istotne są pakiety rozszerzone. Warto, aby polisa była właśnie o nie rozbudowana.

Dodatki do polis mogą być zaś bardzo różne. Często spotykanym rozwiązaniem jest assistance medyczny, pozwalający ubezpieczonemu korzystać (najczęściej kilka razy w roku) z darmowych porad specjalistów. Może on zagwarantować również opłacone wizyty lekarzy w domu. Rozszerzenia często związane są też z leczeniem poważnej choroby, pobytem w szpitalu, utrzymaniem standardu życia, pomocą po wypadku, a także z określoną pomocą dla bliskich.

Dobra polisa na życie uwzględnia też często zabezpieczenie ubezpieczonego w razie uszczerbku na zdrowiu w czasie podróży. Sprawdzić należy jednak czy taka gwarancja dotyczy np. złamań kości i wybicia zębów na skutek uprawiania sportów ekstremalnych.  

Jak dobrać odpowiednią polisę na życie?

Wybór właściwej polisy i towarzystwa ubezpieczeniowego nie należy do zadań prostych. To dlatego poleca się współpracować z agentami ubezpieczeniowymi, które analizują potrzeby oraz możliwości klienta. W ten sposób pomagają w kolejnych etapach kooperacji szyć ubezpieczenie na miarę – negocjują oni warunki umów z ubezpieczycielami. Dzięki temu można uzyskać znacznie lepsze polisy niż w przypadku doboru katalogowych propozycji.

Poleca się również zawierać współpracę z agentami, którzy ściśle współpracują z określonym towarzystwem ubezpieczeniowym. Pozwala to im na jeszcze lepsze skrojenie ubezpieczenia pod indywidualne potrzeby klienta. To zawsze zapewnia pośrednik ubezpieczeniowy Ewa Janeczek, która prowadzi agencję OPONEX, która zawarła szerokie porozumienie z marką PZU. Polisy od tego ubezpieczyciela są bardzo polecane. PZU przez ubezpieczonych oraz przez ekspertów jest uznawane za solidnego ubezpieczyciela. Klarowne umowy, świetne warunki umów, a także liczne rabaty dla stałych klientów to jedne z wielu zalet. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz