Artykuł sponsorowany

Rodzaje pokryć dachowych

Rodzaje pokryć dachowych

Rozwój budownictwa przyniósł nam wiele materiałów – zarówno zupełnie nowych, jak i tych od dawna znanych, ale udoskonalonych – które mogą służyć jako pokrycie dachowe. Jakie ich typy są obecnie stosowane, od czego zależy wybór konkretnego pokrycia dachu oraz jakie są właściwości poszczególnych materiałów? W tym tekście przybliżymy rodzaje pokryć dachowych.

Od czego zależy wybór pokrycia dachowego?

Wybór pokrycia dachowego nie może być losowy. Co trzeba mieć na uwadze przy decyzji o tym, z czego będzie zrobiony dach? Opowiada o tym ekspert ze sklepu budowlanego Delta:

Wybór pokrycia dachowego powinien być podyktowany konstrukcją dachu. Im mniej spadzisty, tym bardziej musi być szczelny. Skomplikowane projekty, w których są łuki, muszą być pokryte materiałem, który dostosuje się do wymyślnych kształtów. Nie należy zapominać o przeznaczeniu i wyglądzie budynku – zadaszenie szklanego biurowca wykonane z ceramicznej czerwonej dachówki byłoby architektonicznym i użytkowym nieporozumieniem.

Aby podjąć dobrą decyzję, trzeba orientować się w wyborze. Niżej prezentujemy rodzaje pokryć dachowych oraz ich właściwości i przeznaczenia, do których pasują najlepiej.

Rodzaje pokryć dachowych, ich właściwości i zastosowania

Pierwszym, bardzo popularnym typem pokrycia dachowego szczególnie w budownictwie mieszkalnym, jest dachówka ceramiczna. Nadaje się do dachów o nachyleniu 15˚ i większym. Dobrze odprowadza wodę, jest odporna na działanie mrozu, zmienne temperatury i promieniowanie UV. Jej trwałość może sięgać nawet 100 lat. Łatwa w montażu, pozwala na przeróbki w dowolnym momencie.

Dachówka betonowa to lżejsza, nieco tańsza, ale też mniej odporna wersja dachówki niż ta ceramiczna. Jest łatwa w montażu, ułatwia przebudowy, występuje w szerokiej gamie wzorów i kolorów, choć nie jest tak estetyczna, jak dachówka ceramiczna.

Blachodachówka nadaje się do dachów o niewielkim spadku (nie większym niż 10˚) i prostej konstrukcji. Jest lekka, więc musi być dobrze przymocowana. Dużym atutem jest niewygórowana cena.

Blachy – płaska i falista. Blacha nadaje się do pokrywania dachów w ściśle określonych przypadkach. Jest lekka i tania. Może być stosowana na dachy o niewielkim spadzie, najlepiej na sztywnym drewnianym poszyciu. Ma kiepskie właściwości termoizolacyjne, więc trzeba się liczyć z kosztami ocieplenia.

Gont drewniany to poszycie wykonane z drewna drzew iglastych. Musi być odpowiednio zaimpregnowane. To pokrycie dachowe jest lekkie, daje duże możliwości, jeśli chodzi o zadaszanie skomplikowanych konstrukcji i dobrze izoluje dźwięk oraz ciepło.

Papa bitumiczna odpowiednio nałożona nadaje się na dachy o nieznacznym kącie nachylenia – niemal płaskie. Z dachów bardzo spadzistych może jednak spływać w gorące dni. Dużą zaletą jest niska cena.

Z papy bitumicznej formuje się także gonty, czyli pasy przeznaczone do układania na poszyciu z desek. Mogą być używane na dachach o różnej spadzistości, także przy skomplikowanych konstrukcjach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz