Materiał Partnera

Rodzaje płyt wykorzystywanych przy produkcji mebli

Rodzaje płyt wykorzystywanych przy produkcji mebli

W przemyśle meblarskim wykorzystywane są różnego rodzaju materiały. Dużą popularnością cieszą się płyty wiórowe czy płyt pilśniowe, które są podstawowym materiałem przy wykonywaniu mebli. Płyty wiórowe surowe czy laminowane są łatwymi w obróbce półproduktami, będącymi podstawowymi komponentami przy produkcji blatów roboczych oraz elementów wyposażenia wnętrz. Płyty pilśniowe używane są głównie jako ścianki tylne szafek i dna szuflad.

Wiórowe płyty surowe i laminowane

W przemyśle meblarskim, ale również w budowlanym, powszechnie wykorzystuje się różnego rodzaju płyty wiórowe. Są one wytwarzane ze specjalnie przygotowanych wiórów drzewnych, które są prasowane z dodatkiem żywicy pod dużym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. W zależności od użytych materiałów, ciśnienia i temperatury, zmieniają się parametry techniczne płyt wiórowych. Jako półprodukt w przemyśle meblarskim wykorzystywane są zarówno płyty wiórowe surowe, jak i laminowane.  Surowa płyta wiórowa jest półproduktem wykorzystywanym jako element konstrukcyjny przy produkcji mebli tapicerowanych, a także jest podstawowym komponentem przy produkcji blatów roboczych. Płyty laminowane mogą posłużyć do produkcji solidnych mebli posiadających wysokie wartości estetyczne. Przy zakupie płyt wiórowych, warto zwrócić uwagę czy zostały wyprodukowane zgodnie z panującymi normami i posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty.

Płyty pilśniowe i fornirowane

Płyty pilśniowe wytwarzane są z rozwłóknionej  tkanki drzewnej, która formowana jest w odpowiedniej temperaturze i pod normalnym lub zwiększonym ciśnieniem. Płyta pilśniowa jest wytrzymała, dzięki czemu znajduje zastosowanie w przemyśle meblarskim.  Z płyty pilśniowej wykonywane są ścianki tylne oraz dna szuflad. Dodatkową zaletą tego rodzaju płyt jest łatwość obróbki wykończeniowej, co pozwala na dowolne formowanie płyty, która jest ekologiczna i wytwarzana w oparciu o surowiec drzewny.

Płyta wiórowa lub płyta MDF dwustronnie oklejona naturalną okleiną z różnych gatunków drzew nazywana jest płytą fornirowaną.  Płyty fornirowane są wykorzystywane przy produkcji mebli o podwyższonym standardzie. Główną zaletą tego rodzaju płyt jest naturalny wzór drewna oraz wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Gdzie kupić wysokiej jakości płyty wiórowe, pilśniowe i inne?

Szukając wysokiej jakości płyt wiórowych, pilśniowych czy też fornirowanych, warto zwrócić uwagę na ofertę takich firm jak Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Juszczak, które oferują płyty najwyższej klasy, posiadające odpowiednie atesty i certyfikaty. Korzystając z oferty doświadczonych firm, nie tylko mamy pewność, że wybrane przez nas płyty wiórowe i inne będą solidne, ale również będziemy mogli skorzystać z fachowego doradztwa. Pozwoli to nam wybrać najkorzystniejsze rozwiązania. Płyty wiórowe i pilśniowe stosowane w przemyśle meblarskim charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz estetyką.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz