Artykuł sponsorowany

Rodzaje paliw na stacjach benzynowych – przeczytaj zanim zatankujesz

Rodzaje paliw na stacjach benzynowych – przeczytaj zanim zatankujesz

Liczba pojazdów na polskich drogach rośnie w zawrotnym tempie, co sprawia, że wzrasta również zapotrzebowanie na różnego rodzaju paliwa. Kierowca zazwyczaj wie, co wlać do baku, ale niekiedy zdarzają się kosztowne pomyłki, które wynikają z roztargnienia lub niewiedzy. Dlatego zanim zatankujemy warto poznać podstawowe informacje o najpopularniejszych paliwach dostępnych na stacjach benzynowych.

Właściwe paliwo to podstawa

Jednym z czynników, który bierzemy pod uwagę przy wyborze auta, jest rodzaj paliwa, jakim będzie ono napędzane. W chwili obecnej  na rynku prym wiodą dwa rodzaje paliw płynnych, czyli benzyna i olej napędowy oraz jeden rodzaj paliwa lotnego czyli gaz LPG. Zdecydowana większość pojazdów w Polsce wyposażona jest w silniki benzynowe o zapłonie iskrowym. Najczęściej na stacjach benzynowych stajemy przed wyborem pomiędzy benzyną 95 lub 98, które, poza ceną, różnią się liczbą oktanów paliwa, określającą odporność paliwa na samozapłon prowadzący do spalania stukowego. Jego efektem może być gwałtowny wzrost ciśnienia i znaczne obciążenia, głównie w układzie korbowym. Warto również pamiętać, że różnica pomiędzy paliwami premium (98 i więcej oktanów) a standardowymi tkwi także w ilości i  jakości użytych dodatków uszlachetniających, czyli silnych komponentów antykorozyjnych lub czyszczących komorę silnika. Czystsze wnętrze silnika przekłada się na niższą emisję spalin, a dodatki uszlachetniające wpływają na  lepsze domykanie się zaworów. Drugim najpopularniejszym rodzajem paliwa, które możemy zatankować odwiedzając stacje paliw, jest olej napędowy. Jest on używany w silnikach wysokoprężnych diesla z zapłonem samoczynnym i podobnie jak benzyna, pozyskiwany jest w trakcie rafinacji ropy naftowej. W tym przypadku jego skłonność do samozapłonu określa liczba cetanów, która powinna mieścić się w przedziale od 40 do 60. Przyjmuje się, że bardzo korzystnie jest, jeśli paliwo ma liczbę cetanową zbliżoną do 50. Tradycyjnie pojęcie oleju napędowego obejmuje paliwo wyprodukowane z ropy naftowej, choć otrzymuje się go również z olejów roślinnych (biodiesel) czy innych surowców (gaz ziemny, węgiel). Coraz większą popularnością  na polskich drogach cieszą się auta wyposażone w instalacje LPG, zasilane gazem. Podstawowym atutem tego rozwiązania jest cena paliwa. Jest ono uzyskiwane  podczas rafinacji ropy naftowej, a także jest bezpośrednio wydobywane z podziemnych złóż. Jest to gaz, ale przechowywany jest w specjalnych zbiornikach w stanie ciekłym. Korzystanie z tego typu rozwiązania wymaga montażu odpowiedniej instalacji w samochodzie.

Paliwo odpowiedniej jakości na dobrych stacjach benzynowych        

Zakup paliwa warto przeprowadzać na stacjach dbających o jakość dostępnych produktów. W chwili obecnej na rynku jest bardzo duża liczba tego typu miejsc. Planując podróż przez obszary powiatów jeleniogórskiego, kamiennogórskiego lub jaworskiego warto skorzystać z oferty stacji paliw Müller sp.j. B.H.R. Müller, U. Jarosz. Spółka ta to 8 stacji benzynowych pod własnym logo MÜLLER oraz hurtownia paliw. Specjalizują się oni w sprzedaży benzyny bezołowiowej PB95 i PB98 oraz olejów napędowych, a także dystrybucji olejów silnikowych i innych płynów eksploatacyjnych. Swoim klientom oferują również szeroki wybór akcesoriów motoryzacyjnych. MÜLLER to najwyższa jakość produktów, wykwalifikowany personel, miła i pomocna obsługa oraz konkurencyjne ceny.

Użytkując swoje auto zapominamy niekiedy, że dobrej jakości paliwo to lepsze osiągi pojazdu i dłuższe życie naszego silnika. Dlatego nie warto tankować na niepewnych stacjach benzynowych. Może to być ryzykowne od strony prawnej oraz narazić nas na nieprzewidziane koszty związane z uszkodzeniem niektórych części w naszym pojeździe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz