Materiał Partnera

Rodzaje paliw ekologicznych, które są naprawdę eko

Rodzaje paliw ekologicznych, które są naprawdę eko

Rozwiązanie problemu zanieczyszczenia środowiska to jedno z największych wyzwań XXI wieku. Stan powietrza, którym oddychają ludzie i zwierzęta, nieustannie się pogarsza. Dlatego chcąc być odpowiedzialnym za swoje otoczenie, należy wykorzystywać jedynie ekologiczne paliwa służące do ogrzewania domów czy budynków użytkowych. Czym się one wyróżniają? Jakie kryteria muszą spełniać?


Paliwa ekologiczne – charakterystyka produktów

Obecnie wielu producentów chwali się, że sprzedawane przez nich paliwa są w pełni ekologiczne. Jednak nie zawsze podawane informacje są zgodne z prawdą. Aby paliwo faktycznie było przyjazne dla środowiska, musi spełniać surowe wymagania.

Do paliw ekologicznych można zaliczyć takie surowce, które ulegają samodegradacji. Są to na przykład różnego rodzaju odpady będące wynikiem prowadzenia przez człowieka produkcji leśnej oraz rolnej. Dlatego do takich pozostałości można zaliczyć między innymi wióry, korę, drewno, zrębki, trociny. Ich wytwarzanie oraz spalanie nie wyrządza krzywdy środowisku.

Paliwa ekologiczne powstają także z biomasy. Producenci takiego opału powtarzają też, że jest on bezpieczny dla przyrody, jeżeli powstanie z wysokiej jakości węgla. Jednak nie mniejsze znaczenie ma czystość tych surowców. Podczas produkowania z nich paliwa nie można do nich dodawać sztucznych dodatków czy lepiszczy.

Chcąc być pewnym, że kupowane paliwo jest rzeczywiście ekologiczne, trzeba przekonać się, czy pochodzi od sprawdzonego producenta. Nie może być zanieczyszczone żadnymi syntetycznymi dodatkami. Trzeba też pamiętać, że dobrej jakości paliwo, jest o wiele bardziej wydajne. Oznacza to, że wystarczy go zużyć zdecydowanie mniej, aby ogrzać dom” – mówi ekspert z firmy Bio Petrol.


W jakiej formie sprzedawane są paliwa ekologiczne?

Aby mogło powstać paliwo ekologiczne mogące zostać użyte jako opał, naturalne surowce przechodzą specjalną obróbkę. Właśnie to zapewnia, że jest ono tak wygodne podczas palenia.

Z biomasy produkuje się brykiet oraz pellet. Powstają one poprzez sprasowanie naturalnych surowców. Paliwo takie charakteryzuje się wysoką kalorycznością i dlatego też stanowi wydajne źródło ciepła.

Wbrew powszechnie panującej opinie równie ekologicznym surowcem jest węgiel. Powstaje z niego cieszący się coraz większą popularnością ekogroszek oraz brykiet. To samo dotyczy drewna i jego odpadów.

Trzeba pamiętać o tym, że używanie paliw ekologicznych to wyraz troski o środowisko, a także duża szansa na zredukowanie zanieczyszczeń i poprawę jakości powietrza.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz