Rodzaje paliw, dostępne w sprzedaży hurtowej

Paliwa płynne, ropopochodne stanowią dziś podstawę funkcjonowania transportu. Są też wykorzystywane do zasilania wielu urządzeń przeznaczonych do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej, np. w systemach centralnego ogrzewania. Niektóre z tych paliw są dostępne w sprzedaży hurtowej, którą specjalistyczne firmy oferują wraz z dowozem. Dowiedz się, jakie paliwa możesz kupić w hurcie.
Paliwa ropopochodne: rodzaje i produkcja
Większość paliw płynnych wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym i w instalacjach grzewczych powstaje z najpopularniejszego i najbardziej znanego surowca kopalnego, jakim jest ropa naftowa. Jej powstawanie jest wynikiem naturalnych procesów geologicznych, podczas których obumarły materiał biologiczny jest poddawany działaniu wysokich ciśnień i temperatur. Nie bez znaczenia jest też udział bakterii beztlenowych, których praca wpływa na odizolowanie pokładów materiałów biologicznych warstwą siarkowodoru. W efekcie, po milionach lat działania natury, powstaje płynny olej skalny, jak fachowo nazywa się ropę naftową. Substancja ta jest wyjątkowo bogata w węglowodory, zbudowane z najbardziej podstawowych pierwiastków, z jakich składa się życie organiczne. Są to węgiel, wodór i tlen. Ropa naftowa zawiera w sobie ogromny potencjał wydobywany w drodze jej rafinacji. W efekcie przeprowadzenia tego procesu powstają oleje napędowe i opałowe, które stanowią różne frakcje bazowej substancji. W dalszym procesie przetwarzania i oczyszczania otrzymuje się lżejszą naftę i paliwa lotnicze, następnie benzynę, a na końcu gaz LPG.
Paliwa w sprzedaży hurtowej i ich charakterystyka
Rafinacja ropy naftowej pozwala wydzielić pięć różnych frakcji, z których niemal wszystkie można znaleźć w sprzedaży hurtowej. W ofercie firmy Auto Benz znajdują się cztery z nich.
- Oleje opałowe – stanowią najniższą i najcięższą frakcję ropy naftowej, która powstaje w temperaturze około 370 ⁰C. W ich skład wchodzą najmniej lotne węglowodory, które nie nadają się do spalania w silnikach. Paliwa z tej grupy różnią się gęstością
i składem, dlatego standardowo dzieli się je na lekkie, średnie i ciężkie. Kaloryczność najlżejszego oleju wynosi około 41500-42600 kJ/kg. - Oleje napędowe – II frakcja ropy naftowej wytrącana w kolumnie rektyfikacyjnej na poziomie 300 ⁰C. Stanowią mieszaninę węglowodorów naftenowych, parafinowych i aromatycznych. Stanowią grupę paliw przeznaczonych do zasilania silników wysokoprężnych.
- Benzyna – IV frakcja ropy, najlżejsza i powstająca w temperaturze 150 ⁰C, uzdatniana różnymi dodatkami lub dodatkowo oczyszczania, dzięki czemu powstaje benzyna bezołowiowa. Wyznacznikiem jej jakości jest liczba oktanów oznaczanych liczbami 95 i 98.
- Gaz LPG (propan, butan), który wydziela się już w temperaturze 20 ⁰C. Mieszanka gazów ropopochodnych znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym i w systemach centralnego ogrzewania, jako najtańszy rodzaj paliwa.
Wszystkie wymienione typy paliw są sprzedawane w ilościach hurtowych firmom oraz klientom prywatnym. Dzięki temu można zapewnić zapas dla bazy transportowej, gospodarstwa rolnego czy wypełnić zbiornik przeznaczony do ogrzewania budynku. Dostawy są realizowane profesjonalnymi pojazdami i z zachowaniem zasad transportu materiałów niebezpiecznych ADR.