Artykuł sponsorowany

Rodzaje oświetlenia w kombajnach i ciągnikach

Rodzaje oświetlenia w kombajnach i ciągnikach

Jak wszystkie pojazdy, również ciągniki i inne maszyny rolnicze, które przecież także poruszają się po drogach publicznych, muszą być odpowiednio oświetlone. Jest to kwestia zarówno bezpieczeństwa na drodze i przestrzegania przepisów, jak i wydajności prac polowych. Jakie wyróżniamy rodzaje świateł w pojazdach rolniczych i jakiego rodzaju technologie stosuje się obecnie do oświetlenia tego typu maszyn?

Podstawowe oświetlenie pojazdów rolniczych

Ciągnik czy kombajn to pojazd jak każdy inny – te maszyny poruszają się bowiem nie tylko po polu, ale także po drogach publicznych. Ze względu na znaczne gabaryty pojazdów rolniczych, zwłaszcza ich szerokość, sprawne i wydajne oświetlenie tych maszyn podyktowane jest nie tylko przepisami ruchu drogowego, ale przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Dlatego też zgodnie z prawem kombajny i traktory powinny być wyposażone w odpowiedni zestaw oświetlenia, w którego skład wchodzą światła pozycyjne, mijania i hamowania, awaryjne, a także kierunkowskazy.

Obowiązek stosowania dodatkowego oświetlenia dotyczy również części znacznie wykraczających poza obrys danego pojazdu, przyczep i agregatów, np. siewników zbożowych doczepianych do ciągnika. - Zaznacza przedstawiciel sklepu Agroczęści oferującego części do maszyn rolniczych. - W pojazdach rolniczych często stosuje się lampy zespolone, niezbędne jest także oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Oprócz tego przyczepy i dłuższe ciągniki wyposaża się również w specjalne odblaski.

Przepisy regulują również stosowanie specjalnego oświetlenia ostrzegawczego w przypadku szerszych pojazdów, które powinny posiadać lampy błyskowe, czyli tzw. koguty o barwie żółtej. Wygodnym rozwiązaniem są lampy na magnes – tego typu części do ciągników można z łatwością zamontować niemal w dowolnym miejscu pojazdu. Pamiętajmy, że sprawne i odpowiednio rozmieszczone oświetlenie w maszynie rolniczej to skuteczny sposób na uniknięcie kolizji.

Światła robocze w maszynach rolniczych

Osobną kwestią jest stosowanie oświetlenia w pojazdach rolniczych w celu usprawnienia realizowanych prac rolniczych. Prowadzenie gospodarstwa rolnego z pewnością nie zalicza się do zawodów o normowanym czasie pracy, zwłaszcza w przypadku intensywnego okresu żniw i zbiorów, kiedy na polu spędza się wiele czasu, również późnym wieczorem. Aby praca po zmroku przebiegała sprawnie i bezpiecznie, warto zastosować dodatkowe oświetlenie robocze. W tym celu można wykorzystać tradycyjne halogeny lub nowoczesne lampy LED, które pozwolą zaoszczędzić energię i będą odporne na uszkodzenia. Odpowiednio dobrana lampa robocza pozwoli rozproszyć mrok i dokładnie oświetli teren, na którym pracuje dana maszyna. To skuteczny sposób na podniesienie komfortu pracy rolnika i zwiększenie wydajności pracy na polu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz