Artykuł sponsorowany

Rodzaje okien dachowych

Rodzaje okien dachowych
Okna dachowe są specyficznym rodzajem stolarki okiennej, ze względu na  zróżnicowane sposoby otwierania i montażu.  Chcąc doświetlić odpowiednio poddasze, w zależności od jego parametrów, możemy wybierać okna: obrotowe, wysokoosiowe, uchylne bądź uchylno-obrotowe.  Dostępne są również okna kolankowe, balkonowe albo, zupełnie robocze, czyli wyłazy dachowe. O wygodzie użytkowania okien połaciowych decyduje właściwie dobrany sposób ich otwierania.

Okna połaciowe wykonywane są standardowo w wersji drewnianej lub PCW.  Te pierwsze wytwarza się z odpowiednio impregnowanego, klejonego drewna sosnowego, osłoniętego od zewnątrz profilami aluminiowymi.  Do pomieszczeń takich, jak kuchnie czy łazienki, gdzie skrapla się większa ilość pary wodnej, odpowiednie są okna drewniane zabezpieczone powłoką poliuretanową.  Okna z PCW są odporniejsze na podwyższoną wilgotność i nie wymagają zabiegów konserwacyjnych i zabezpieczających.

Okna dachowe możemy sklasyfikować ze względu na sposób otwierania, wyróżniamy zatem następujące typy:

Obrotowe

To rozwiązanie najpopularniejsze, przede wszystkim ze względu na cenę i łatwość mycia. W oknach dachowych tego rodzaju oś obrotu skrzydła znajduje się w połowie wysokości ościeżnicy. Powinna być usytuowania na poziomie oczu stojącego człowieka. W czasie otwierania górna część skrzydła odchyla się do wnętrza, pod połać dachową. Jeśli okno osadzono jest nisko, trzeba uważać, żeby się nie uderzyć. Okna obrotowe zaleca się do dachów o nachyleniu 15–90°.

Wysokoosiowe

Tutaj oś obrotu jest w ¾ wysokości ościeżnicy, zaś po otwarciu górna część skrzydła okiennego mieści się w grubości połaci dachowej. Ze względu na zastosowanie siłowników, wspomagających unoszenie skrzydła, ten typ okien nie jest rozwiązaniem typowo budżetowym. Okna tego rodzaju zaleca się do dachów o kącie nachylenia 20–65°.

Uchylne

W przypadku okien uchylnych oś obrotu znajduje się w górnej krawędzi ramy okiennej. Mankamentem tego rodzaju okien, jest to, że dość trudno je myć – w celu ułatwienia tej czynności, należy montować dwa okna obok siebie. W oknach uchylnych konieczne jest stosowanie  sprężyn lub siłowników, uniemożliwiających ich przypadkowe zatrzaśnięcie.

Uchylno-obrotowe

Ten typ okna ma dwie osie obrotu: jedną w połowie wysokości ościeżnicy, służącą do obracania o 180º do mycia, drugą w górnej krawędzi, umożliwiającą uchylanie pod katem 35–45º. Okna tego rodzaju są najbardziej skomplikowane konstrukcyjnie, a co za tym idzie najdroższe. Ich montaż zalecany jest wtedy, gdy kąt nachylenia dachu to 15–55°.

Oprócz przedstawionych rodzajów okien można jeszcze wyróżnić:

Kolankowe – czyli tak naprawdę kombinację dwóch okien.  Jednego, fasadowego, umieszczonego właśnie w ściance kolankowej oraz połaciowego montowanego w dachu.

Balkonowe – specjalnie przystosowane do montażu w dachach bez ścianki kolankowej, gdzie kąt nachylenia wynosi 40–50º.  Złożone jest z dwóch części: dolnej, która po otwarciu staje się balustradą oraz górnej, zmieniającej się w daszek.

Wyłazy dachowe – pełnią przede wszystkim rolę techniczną.  Zwykle umiejscowione zostają w okolicach komina i otwierają się na bok.  Ich rolą jest umożliwienie wygodnego i bezpiecznego wyjście na dach.

Warto wspomnieć, że w dachach zbliżonych do płaskiego, czyli o kącie nachylenia od 0 do 15°, okna połaciowe można montować, korzystając ze specjalnego kołnierza.

Nawiewniki i mikrowentylacja

Największą popularnością cieszą się wyroby producentów takich, jak Velux i Fakro, dostępne z pełnym asortymentem akcesoriów na przykład w firmie Dachdek.  Akcesoria w rodzaju nawiewników automatycznych ograniczają wykraplanie się pary wodnej na powierzchni szyby.  Oczywiście zjawiska tego nie sposób wykluczyć całkowicie, niezależnie od wybranego typu okna dachowego, jednak można je ograniczyć do minimum.  Standardowo okna dachowe wyposażane są w mikrowentylację, jednak do okien w pomieszczeniach takich jak kuchnie, czy łazienki, polecane są okna z nawiewnikami.

O czym jeszcze warto pamiętać dobierając okna połaciowe

Maksymalna wysokość okna dobieramy, w zależności od kąta nachylenia połaci dachu.  Okno powinno być tym wyższe, im kąt nachylenia dachu jest mniejszy.  W celu zapewnienia maksymalnego komfortu użytkowania i uniknięcia problemów z otwieraniem okna, należy je umieścić na wysokości pomiędzy 100 a 130 cm nad podłogą.  Z kolei klamka powinna być zamontowana, nie wyżej niż 180 do 200cm nad podłogą. Ze względów praktycznych, może być montowana na górze, bądź na dole skrzydła.

Odpowiednio dopasowane okna dachowe umożliwiają wspaniałe doświetlenie pomieszczeń pod skosami.  Nadają wdzięk i charakter, a przy tym mają doskonałe właściwości termoizolacyjne.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz