Artykuł sponsorowany

Rodzaje odpadów i zanieczyszczeń

Rodzaje odpadów i zanieczyszczeń
Odpady i zanieczyszczenia są głównymi czynnikami powodującymi złe warunki środowiska, w którym żyjemy na co dzień. Co ciekawe, obecnie zarówno odpady, jak i zanieczyszczenia są spowodowane działalnością człowieka, a nie, jak niegdyś, gdy skażenia powodowały erupcje wulkanów lub erozje skał. Warto się nad tym zastanowić i uświadomić sobie, że możemy mieć wpływ na ich ograniczenie. Trzeba również wiedzieć, jakie odpady i zanieczyszczenia spotykamy w naszym otoczeniu.


Zanieczyszczenia powietrza

Główną przyczyną zagrożeń środowiska są zanieczyszczenia powietrza. Występują one, gdy w składzie powietrza obecne są gazy, ciecze i ciała stałe, które nie są jego naturalnymi składnikami. Nie da się ich jednak ograniczyć do określonego obszaru, ponieważ są bardzo mobilne, przez co są najbardziej niebezpiecznym zanieczyszczeniem dla środowiska. Do atmosfery przedostają się skażenia gazowe i pyłowe, których źródłem emisji jest postępująca industrializacja, wzrost liczby ludności, transport oraz przemysł energetyczny, który generuje ogromną ilość popiołów lotnych.


Zanieczyszczenia wód

Jeżeli w składzie wód znajdują się substancje chemiczne, bakterie oraz mikroorganizmy w zwiększonych ilościach, można mówić o ich zanieczyszczeniu, które może mieć postać naturalną lub sztuczną. To pierwsze jest spowodowane występowaniem w wodzie roztworów domieszek soli, gazów, substancji organicznych oraz drobnoustrojów. Rozwój miast i przemysłu doprowadził jednak do dominacji zanieczyszczeń sztucznych pochodzących ze ścieków, spływów z terenów rolniczych i odpadów komunalnych – wylicza ekspert z firmy PPHU Ekoprod, która specjalizuje się w gospodarce odpadami.


Zanieczyszczenia gleb

Związki chemiczne, pierwiastki promieniotwórcze i mikroorganizmy, które występują w glebie w zwiększonych ilościach, powodują jej zanieczyszczenie. Niestety, dokonują one zmian jej cech i uniemożliwiają normalne jej użytkowanie. W tym przypadku czynnikami dewastującymi glebę są zjawiska naturalne, takie jak: trzęsienia ziemi, erozja, susza i pożary, oraz spowodowane działalnością człowieka – wycinka i wypalanie lasów, intensywny wypas zwierząt oraz nieprawidłowa uprawa ziemi. W największym stopniu do zachwiania równowagi biologicznej gleb przyczyniają się jednak zanieczyszczenia chemiczne, których źródłem jest przemysł, rolnictwo oraz transport – w najbardziej skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić do degradacji gleb i szaty roślinnej.


Niebezpieczne dla środowiska są również wszelkiego rodzaju odpady zawierające trucizny lub środki szkodliwe. Należą do nich:


·         plastik, który zaśmieca środowisko nawet do 1000 lat,


·         szkło, którego czas rozkładu to 4000 lat,


·         papier, rozkładający się kilka miesięcy,


·         metal, który utrzymuje się w środowisku do 100 lat.


W tym przypadku ważna jest świadomość recyklingu. Odpady, których nie można uniknąć ani używać wielokrotnie, należy poddać segregacji, aby odzyskać te, które nadają się do ponownego przetworzenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz