Artykuł sponsorowany

Rodzaje odpadów drzewnych i ich właściwości

Rodzaje odpadów drzewnych i ich właściwości

Branża przemysłu drzewnego – materiałów sadowniczych i leśniczych – oferuje dzisiaj możliwość wykorzystania nadwyżek produkcyjnych do celów energetycznych. Mowa o tak zwanych biopaliwach z biomasy stałej, na którą składają się wióry, trociny, zrębki iglaste, zrębki liściaste, a także przetworzona w odpowiedni sposób kora. Najlepsze firmy zajmujące się sprzedażą i transportem odpadów drzewnych muszą w odpowiedni sposób przygotowywać materiał o jak najlepszych właściwościach.

Wytwarzanie odpadów drzewnych

Słowo „odpady” w przypadku przetwórstwa drzewnego nie nabiera pejoratywnego znaczenia. W terminologii tej branży oznacza ono bowiem nic innego, jak wysoką jakościowo nadwyżkę produkcyjną, która może zostać wykorzystana do różnych celów. Jakie może być jej przeznaczenie? Wykorzystuje się ją między innymi jako biopaliwo stałe, w rolnictwie i ogrodnictwie (jako podściółka dla zwierząt i gleby) czy też przy pracach meblarskich (np. produkcji płyt, masy celulozy). Większość odpadów drzewnych pochodzi z procesu wycinki drzew, a także powstaje u producentów z przemysłu drzewnego (w wyniku specjalistycznej przeróbki surowca drzewnego, materiałów tartych oraz drewnopodobnych). Dopiero w następnym etapie trafiają one do wyspecjalizowanych ośrodków skupu odpadów drzewnych, które oferują zarówno ich sprzedaż, transport, jak i odpowiednie przygotowanie jakościowe. Jedną z najlepiej rozwijających się firm z tego sektora gospodarki jest Emilia. Piotr Giera. Posiada ona nowoczesny technologicznie park maszynowy, a także odpowiednie pozwolenia na transport, odzysk oraz unieszkodliwianie odpadów drzewnych.

Odmiany odpadów drzewnych i ich cechy

Jeśli chodzi o odpady drzewne, warto wiedzieć o tym, że wykorzystuje się je w wielu branżach do celów produkcyjnych i energetycznych. Dlatego klienci indywidualni, a także ośrodki przemysłowe podejmują współpracę tylko z najlepszymi skupami materiałów drzewnych. To właściwości tychże materiałów i ich wysoka jakość wyznaczają popyt, a także wpływają na rozwój firm z branży drzewnej. Do materiałów nadprodukcyjnych branży drzewnej należą:

  • Zrębki drzewne – to rozdrobione drewno, posiadające kawałki ścinków o różnych długościach (najczęściej 5–50 mm) i kształtach. Ich wilgotność wynosi od 20 do 60%, a  wartość energetyczna jest określona na poziomie 6–16 MJ/kg. Zawartość popiołu to około 0,6–1,5% suchej masy. Zrębki wytwarzane są zarówno z drzew liściastych, jak i iglastych. Świetnie nadają się do produkcji płyt wiórowych czy jako paliwo do kotłów.
  • Kora – jest bardzo wartościowym odpadem drzewnym (stanowi prawie 15% masy drewna). Wartość opałowa wynosi 18,5–20 Mj/kg, wilgotność to około 60%, a zawartość popiołu sięga zaledwie 1–3% suchej masy. Kora podlega bardzo często zrębkowaniu bądź przetworzeniu na trociny.
  • Wióry i trociny – powstają one w procesach cięcia, frezowania i skrawania, czyli obróbki drewna do różnego przeznaczenia. Charakteryzują się bardzo niską wilgotnością, a także czystością swojego składu. Trociny i wióry wykorzystywane są między innymi do opału w kotłowniach. Powoduje to duże zainteresowanie nimi spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków korporacyjnych, a także klientów indywidualnych (mieszkańców domów jednorodzinnych).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz