Materiał Partnera

Rodzaje obróbki szkła

Rodzaje obróbki szkła

Szkło to jedyny materiał zabezpieczający budynek przed hałasem, chłodem i opadami atmosferycznymi, a jednocześnie umożliwia nasłonecznienie pomieszczeń oraz obserwację otoczenia. To równocześnie element konstrukcyjny, wykorzystywany do budowy elewacji, ścianek działowych, okien, drzwi, balustrad i kabin prysznicowych. Po odpowiedniej obróbce znajduje zastosowanie w meblarstwie i dekoratorstwie.

Obróbka tak, ale jaka?

Współcześnie szkło obrabia się na różne sposoby. Obróbka techniczna polega na wykonywaniu otworów i wycięć, które są niezbędne podczas łączenia szkła z innymi elementami. Natomiast obróbka dekoracyjna ma za zadanie podkreślenie jego walorów estetycznych. Aby uzyskać pożądany efekt, wykorzystuje się szlifowanie i fazowanie oraz piaskowanie i grawerowanie.

Najpopularniejszym procesem obróbki powierzchniowej jest piaskowanie. To etap mechaniczny, który polega na oddziaływaniu na powierzchnię strumieniem drobnego piasku pod ciśnieniem. Dzięki temu powierzchnia robi się chropowata i nieprzezroczysta. Zaklejając część szkła ochronną folią, można komponować wzory, wykonywać napisy, itp. Im dłużej trwa proces matowienia, tym wzór jest głębszy i przypomina efekt grawerowania w szkle. Szkło piaskowane ma bardzo wiele zastosowań, najczęściej przy produkcji szklanych drzwi, przeszkleń, szklanych półek, balustrad i szklanych elementów wnętrz.

Jeśli podczas obróbki szkła pojawiają się nierówności i ostrości, likwiduje się je poprzez szlifowanie. Proces ten idealnie wygładza krawędzie tafli i czyni ją wyjątkowo atrakcyjną wizualnie. Ten proces obróbki łączy walory estetyczne z bezpieczeństwem. Nierówności oraz ostrość obrzeży zostają usunięte, a precyzyjny szlif staje się efektowną ozdobą dopasowaną do preferencji. Szlifowanie szyb jest standardowym modelem wykończenia większości komponentów ze szkła. Dostępność zróżnicowanych wariantów i kształtów szlifu pomaga dobrać ich formę do stylu produktu oraz osobistych upodobań.

Nowoczesne metody wykorzystania szkła

Rozwój metod obróbki szkła sprawił, że materiał ten jest coraz chętniej i częściej wykorzystywany w branży budowlanej i w wystroju wnętrz. Jego zastosowanie już dawno wykroczyło poza wykorzystanie luster. Szkło lodowe (tłuczone) używane jest do produkcji szklanych paneli, ścian działowych i prysznicowych oraz blatów i stołów. Szkło klejone i szkło hartowane o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej może być zastosowane jako materiał do produkcji schodów, podłóg, gablot i różnego typu mebli. A wszystko dzięki ograniczeniu do minimum zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi. Wszędzie tam, gdzie oczekiwany jest ciekawy efekt wizualny, pojawia się szkło ornamentowe i piaskowane. Dzięki temu wnętrza zyskują ekskluzywną estetykę z równoczesnym doświetleniem pomieszczeń. Możliwości wykorzystania szkła jest mnóstwo. Aby poznać wszystkie, warto skorzystać z porad profesjonalnego doradcy, który pomoże w osiągnięciu zadowalającego efektu bez nadwyrężenia domowego budżetu.

Opracowanie:
Wieliczka, os. Szymanowskiego 12 lok. 38
tel. 693 874 377
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz