Materiał Partnera

Rodzaje obejm do rur

Rodzaje obejm do rur

Obejmy do rur nazywane są także zaciskami lub opaskami do rur. Jest to nieodzowny element znacznej większości instalacji. Głównym zadaniem zacisków jest podtrzymanie i stabilizacja instalacji rurowych. Kształt oraz materiał, z jakiego są wykonane, jest dobierany pod kątem warunków, w jakich będzie pracować dana instalacja. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej ogólnemu podziałowi obejm do rur.

Jak dzielimy obejmy do rur?

Podstawowym podziałem, jakiego możemy dokonać, jest klasyfikacja obejm na te wykonane ze stali oraz z tworzywa sztucznego. Na rynku dostępne są również obejmy wykonane z innych metali aniżeli stal. Dużą popularnością cieszą się obejmy z mosiądzu, miedzi czy aluminium. Co ciekawe stal, która jest wykorzystywana do produkcji obejm, również może mieć wiele gatunków. Jest to uzależnione od szczególnych zastosowań, do jakich przeznaczone są obejmy. W przypadku „tradycyjnych” zastosowań i pracy w temperaturze do 330 stopni stosowane są stale węglowe. W przypadku zastosowania obejm w warunkach wysokiej temperatury (do 600 stopni) stosowane są obejmy do rur chromowo-molibdenowe. W warunkach wysokiej korozyjności konieczne jest zastosowanie obejm wykonanych ze stali nierdzewnej.

W przypadku środowiska o wysokim stopniu korozyjności możemy wyróżnić dwa rodzaje stali chromowo-niklowych. Popularnie są one określane symbolami A2 oraz A4 (kwasoodporna). Dodatek molibdenu do stali chromowo-niklowej powoduje powstanie zupełnie nowej grupy stali austenitycznych. Wykazują one o wiele lepsze właściwości antykorozyjne od stali chromowo-niklowych.

Metalowe obejmy do rur mogą występować w wersji z okładziną lub bez. Stosowane są w zasadzie do większości mocowań podtrzymujących oraz w pełnym zakresie średnic rur. Specjaliści zalecają stosowanie obejm o zwiększonej wytrzymałości w kierunku osiowym. Wynika to z faktu, że w trakcie pracy instalacji, podczas przepływu cieczy, dochodzi do wydłużenia lub skrócenia instalacji pod wpływem zmian temperatury.

Jakie są rodzaje pokrycia obejmy?

Rodzaj pokrycia obejmy do rur należy wybrać kierując się warunkami, w jakich będzie pracować instalacja. W przypadku montażu instalacji wewnątrz pomieszczeń optymalnym wyborem będą obejmy do rur w ocynku elektrolitycznym. Instalacje pracujące na zewnątrz pomieszczeń lub w warunkach zwiększonej korozyjności powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Klasa korozyjności środowiska jest ujęta w normie PN-EN ISO 9223. Właśnie ta norma powinna stanowić podstawę podczas określania wymogów projektowych.

Szukając wysokiej klasy obejm do rur, wsporników oraz mocowań warto skorzystać z oferty firmy Dom-Met ze Świątnik Górnych. Przedsiębiorstwo prowadzone przez Panią Małgorzatę Skałkę działa na rynku od 1996 roku. Specjalnością firmy jest obróbka metali i produkcja elementów wedle ściśle określonych wymagań Klienta.

Opracowanie:
Świątniki Górne, Sportowa 19
tel. 609 201 672
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz