Artykuł sponsorowany

Rodzaje nitów i ich zastosowanie

Rodzaje nitów i ich zastosowanie

Nitowanie jest popularną metodą trwałego i szczelnego łączenia ze sobą poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Na ogół znajduje ona zastosowanie w przypadku materiałów metalowych. Nitami można połączyć elementy, których nie da się zespawać lub zgrzać. Wykonanie prawidłowego, wytrzymałego wiązania wymaga zastosowania poprawnego rodzaju nitu. Warto zatem poznać jego typy, by wiedzieć, który nit wybrać, aby uzyskać pożądany efekt.

Najpopularniejsze rodzaje nitów

Jest wiele klasyfikacji nitów, które uwzględniają ich zastosowanie, materiał, z którego zostały wyprodukowane, a także kształt łba. Można zatem wyróżnić:

  • nity standardowe – najbardziej popularne, wykonane z różnorodnych materiałów, znajdujące zastosowanie w wielu pracach,

  • nity zamknięte – o doskonałych właściwościach wodoodpornych, umożliwiają zachowanie trzpienia,

  • nity otwarte – stosowane głównie w tzw. pracach niskoobciążeniowych,

  • nity szczelne – stosowane w procesie tworzenia konstrukcji, w przypadku których istotna jest wodoszczelność,

  • nity rozprężne – cechują się ogromną siłą zacisku. Zatrzymują one końcówkę trzpienia i pęcznieją po stronie wewnętrznej, co przekłada się na ich niezwykłą wytrzymałość na rozciąganie,

  • nity rozwidlone – są stosowane w pracy z miękkimi przedmiotami, tworzywami sztucznymi, drewnem, laminatem czy płytą gipsową,

  • nity rowkowane – z uwagi na charakterystyczne rowki, znajdują zastosowanie w otworach nieprzelotowych,

  • nity wpuszczane – określane mianem nitów otwartych, które są wpuszczane w otwory obustronnie. Cechują się one tym, że ich powierzchnia nie ma żadnych wybrzuszeń.

Pozostałe rodzaje nitów

Poza powyższym podziałem, nity można zastosować inną klasyfikację. Zgodnie z nią, można wyróżnić:

  • nity z łbem stożkowym, które znajdują zastosowanie, gdy pożądana jest płaska powierzchnia łączenia;

  • nity z łbem kulistym, o niskim profilu. Są one bardziej uniwersalne od nitów z łbem stożkowym;

  • nity z dużym kołnierzem — stosowane w przytwierdzaniu elementów delikatnych do twardej powierzchni. Łatwo nimi zatuszować duże otwory, ułatwiają zatem uszczelnienie konstrukcji.

Jak wskazują specjaliści firmy METAL-BERNAT, w użyciu znajdują się również nity z łbem walcowym, grzybkowym, półokrągłym i soczewkowym.

Ważne jest również to, z czego nity są wykonane. Nity aluminiowe są ich najpopularniejszym rodzajem. To bardzo zróżnicowana grupa, w której można znaleźć rozmaite elementy – od miękkich, używanych do łączenia delikatnych materiałów, po twarde, stosowane w przypadku materiałów wymagających. Nity stalowe mają szerokie zastosowanie, miedziane świetnie przewodzą prąd i ciepło.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz