Materiał Partnera

Rodzaje mebli chłodniczych

Rodzaje mebli chłodniczych

Meble chłodnicze są stałym elementem wyposażenia większości sklepów spożywczych. Możemy je spotkać zarówno w małych sklepikach osiedlowych, jak i potężnych supermarketach. W obrębie tej kategorii produktów panuje dosyć duże zróżnicowanie. Wynika ono z faktu, że poszczególne kategorie sklepów czy nawet produktów wymagają określonego przechowywania i prezentacji. Dlatego postanowiliśmy dokonać krótkiego przeglądu mebli chłodniczych.

Jakie rodzaje mebli chłodniczych możemy wyróżnić?

Spośród szerokiej gamy mebli chłodniczych możemy wymienić konkretne rodzaje, które różnią się często jedynie nazewnictwem. Do najczęściej spotykanych zaliczamy:

 • Lady lub witryny chłodnicze

 • Regały chłodnicze

 • Wyspy, gondole lub bonety mroźnicze

 • Szafy chłodnicze

Omawiane rodzaje mebli chłodniczych znajdują zastosowanie nie tylko w obiektach handlowych, ale także w punktach usługowych o różnej wielkości i zróżnicowanym asortymencie. O wyborze konkretnego rodzaju mebla decyduje często jego przeznaczenie, a więc asortyment przechowywanych produktów, jak również charakter prowadzonej działalności. Bardzo ważne są także względy estetyczne.

Czym kierować się podczas wyboru mebli chłodniczych?

Wybierając meble chłodnicze musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

 • Wielkość sklepu

 • Względy estetyczne

 • Rodzaj asortymentu towarów

 • Rodzaj sprzedaży

 • Moc chłodniczą

W przypadku małych sklepów, które charakteryzują się ograniczonym asortymentem, najlepszym wyborem są pojedyncze meble różnego rodzaju (regały, lady, szafy) wyposażone w agregaty wewnętrzne. Dla sklepów o średniej wielkości (supermarkety) oraz dużej wielkości (hipermarkety) najlepszym wyborem będą zespoły mebli tego samego rodzaju, które są łączone w tzw. ciągi chłodnicze. W tym przypadku meble są zasilane z jednej lub kilku instalacji chłodniczych zamontowanych w obrębie sklepu. Instalacje są podłączone do maszynowni chłodniczych, które znajdują się w osobnych pomieszczeniach, zlokalizowanych na zapleczu danego sklepu.

W przypadku mebli sklepowych z agregatem wewnętrznym to producent dobiera i montuje agregat o odpowiedniej mocy chłodniczej kierując się asortymentem, ilością towaru, temperaturą wewnątrz mebla oraz parametrami otoczenia.

Jeśli chodzi o meble do sklepu z zasilaniem zewnętrznym i podłączonych do wspólnych instalacji, należy dla każdego z nich wyznaczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Dokonuje się tego w oparciu o przygotowany bilans energii. Po dodaniu do siebie wartości mocy dla wszystkich mebli sklepowych otrzymamy wymaganą moc maszynowni chłodniczej.

Biorąc pod uwagę asortyment towarów należy pamiętać, że wymagają one dwóch szerszych zakresach temperatur:

 • Temperatury dodatnie w przedziale 0-14 stopni

 • Temperatury ujemne w przedziale od -25 do 18 stopni lub od -12 do 0 stopni (lady i wyspy mroźnicze)

Uwzględniając rodzaj sprzedaży możemy podzielić meble sklepowe na tradycyjne (z obsługą) oraz samoobsługowe.

Wybierając meble chłodnicze należy wziąć pod uwagę szereg różnych parametrów. Warto też zwrócić się o pomoc do firmy Gondola z Barczewa, która posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie sprzedaży sprzętu do wyposażenia sklepów.

Opracowanie:
Barczewo, Wojska Polskiego 50 C
tel. 89 532 03 68
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz