Materiał Partnera

Rodzaje mat wejściowych

Rodzaje mat wejściowych

Funkcjonalne wnętrze - domu, biura, sklepu czy każdego innego budynku – to takie, w którym można łatwo utrzymać porządek. Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym można łatwiej utrzymać dane pomieszczenie w czystości. Jednym z nich są maty wejściowe, które ograniczają ilość zanieczyszczeń nanoszonych z zewnątrz. Jakie są najpopularniejsze rodzaje takich mat?

Popularne maty wejściowe

Maty aluminiowe to powszechnie spotykane rozwiązanie. Są one wykorzystywane jako wycieraczki w domach, mieszkaniach i na klatkach schodowych, ale także w obiektach handlowych i usługowych, również na lotniskach, w lokalach gastronomicznych czy w budynkach administracji państwowej, a więc wszędzie tam, gdzie panuje wzmożony, jak i umiarkowany ruch pieszy. Mata aluminiowa składa się z metalowego profilu, który – w zależności od potrzeb – może mieć różne wypełnienie czyszczące wykonane np. z filcu, szczotki czy gumy. Ciekawym rozwiązaniem są maty o łączonych wkładach czyszczących z różnych materiałów, co zapewnia wysoką ochronę przed nanoszeniem nieczystości do pomieszczenia. Modele modułowe pozwalają na dowolne łączenie mat i tworzenie różnych form, które można łatwo dopasować do danego wnętrza.

Maty tekstylne, czyli maty wejściowe wykonywane z tekstyliów, np. z bawełny, doskonale radzą sobie z osuszaniem obuwia, znakomicie pochłaniają wilgoć i zbierają zabrudzenia w postaci pyłu. Są przy tym odporne na wzmożony ruch pieszy, więc wykorzystuje się je zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Do zalet mat tekstylnych należy bogate wzornictwo, a także łatwość czyszczenia.

Maty gumowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów mat wejściowych. Guma jest wytrzymała, odporna na wilgoć, ścieranie i warunki atmosferyczne, a w dodatku stanowi powierzchnię antypoślizgową. Jest zatem rozwiązaniem higienicznym, bezpiecznym i uniwersalnym, stosowanym zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynków. Największą popularnością cieszą się gumowe maty ażurowe, z otworami podnoszącymi efektywność czyszczenia, ale dostępne są również maty z igiełkami czy w tzw. jodełkę.

Inne rozwiązania

Jakie jeszcze rodzaje mat wejściowych możemy wyróżnić? Coraz większym zainteresowaniem cieszą się maty łączące w sobie funkcje czyszczące z walorami reklamowymi. Mowa tu o matach reklamowych z nadrukami, najczęściej w postaci logotypu z nazwą firmy. Jest to praktyczne rozwiązanie, które pomaga utrzymać porządek w pomieszczeniu, ale stanowi też ciekawą wizytówkę. Coraz więcej firm, mających na uwadze dobro pracowników, jak i klientów, sięga również po maty antyzmęczeniowe. Ich specjalna konstrukcja zmniejsza obciążenie nóg nawet przy wielogodzinnym staniu, co jest istotne np. w pracy barmanów czy recepcjonistów. W miejscach wymagających szczególnego przestrzegania zasad higieny, np. laboratoriach medycznych, stosuje się specjalne maty higieniczne, które dzięki nasączeniu specjalnymi środkami nie tylko skutecznie czyszczą, ale też dezynfekują obuwie. Jak więc widać, wybór mat wejściowych jest obecnie bardzo szeroki, przez co można łatwo zadbać o utrzymanie czystości w pomieszczeniach. - podsumowuje ekspert z firmy BKF Warszawa specjalizującej się w produktach branży higienicznej.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz