Materiał Partnera

Rodzaje maszyn introligatorskich

Rodzaje maszyn introligatorskich

Introligatorstwo jest dziedziną poligrafii, której główne zadanie skupia się na oprawie materiałów drukowanych. Trudni się tym introligator, wykonujący oprawę różnego rodzaju publikacji. Im większa jest jego wiedza i doświadczenie, tym cenniejsze materiały mogą trafić w ręce takiego specjalisty. Kluczowe są nie tylko zdolności manualne – zasadniczą rolę pełnią maszyny introligatorskie, pozwalające we właściwy sposób przygotować druk. Jakie są ich rodzaje?

Falcerki

Pierwszym rodzajem maszyn introligatorskich są falcerki. Służą do falcowania, czyli złamywania papieru. Co takiego jest w zginaniu kartek, że potrzeba do tego specjalistycznej maszyny? Wbrew pozorom, falcerki pełnią ogromną rolę, ponieważ każde zgięcie musi być wykonane w tym samym miejscu, z najwyższą precyzją.

Arkusz może być czysty bądź zadrukowany, a zagięcia mogą być wykonywane w różnych kierunkach i na dowolnych proporcjach, zgodnych z docelowymi założeniami.

Laminatory

Laminatory są prostymi w obsłudze urządzeniami, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie papieru przed działaniem niekorzystnych czynników. Papier, choć jest w stanie przetrwać setki, a nawet tysiące lat, w nieodpowiednich warunkach szybko może ulec zniszczeniu. Laminowanie chroni go przed uszkodzeniami, znacznie poprawiając jego wytrzymałość i pozwalając zachować go w niezmiennym stanie. Można np. laminować dyplomy czy inne ważne wydruki, które chcemy powiesić na ścianie czy  inny sposób wyeksponować.

Krajarki i nożyce introligatorskie

W introligatorstwie często należy dzielić surowce albo półprodukty na części, w celu ich dalszego przygotowania. Służą temu krajarki oraz nożyce introligatorskie, pozwalające kroić oraz ciąć materiały. Nóż musi być w odpowiedni sposób ukształtowany, aby nie przyczyniał się do powstania ubytków materiału, takich jak pył czy strzępki. Obie części przekrojonego surowca muszą do siebie idealnie pasować. Wyróżnia się następujące operacje krojenia:

  • Przekrawanie – wzdłuż linii prostej, nożami krążkowymi i introligatorskimi,
  • Okrawanie – wyrównanie materiałów do pożądanego formatu za pomocą krajarek jedno- lub trzynożowych,
  • Wykrawanie – krojenie z wykorzystaniem specjalnie uformowanych noży, pozwalających kroić wzdłuż linii krzywych, załamywanych i przerywanych,
  • Nadkrawanie – krojenie częściowej grubości arkusza, np. w celu łatwiejszego zginania tektur,
  • Wiercenie – rodzaj krojenia z zastosowaniem noża z ostrzem w postaci okręgu. Po wprowadzeniu go w ruch obrotowy, można wykonać niezbędne działania,
  • Perforowanie – inaczej dziurkowanie albo wykonanie przekrawań wzdłuż linii,
  • Bobinowanie – krojenie wstęgi na mniejsze i nawijanie je na zwoje czy bobiny.

Oklejarki

Oklejarki są urządzeniami służącymi do oklejania książek gorącym klejem albo klejem poliuretanowym. Specjalistyczne maszyny pozwalają oklejać książki z najtrudniejszych materiałów, gwarantując wysoką jakość i wytrzymałość publikacji. Dotykowy panel ułatwia pracę, a dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, praca z urządzeniem jest wygodna i bezpieczna.

Niciarki

Niciarki to maszyny introligatorskie wykorzystywane do szycia książek nićmi. Służą to przygotowywania różnego rodzaju publikacji, również cennych materiałów. Może zszywać książki w oprawie twardej oraz inne arkusze, bez względu na ich format.

Rola maszyn introligatorskich

Maszyny introligatorskie pełnią ogromną rolę w branży poligraficznej. Bez nich niemożliwe byłoby przygotowanie i oprawienie materiałów drukowanych. Ludzkie ręce i oko nie są tak precyzyjne, jak mogłoby się wydawaćkomentuje nasz specjalista z firmy Impression w Warszawie. Potrzebne są specjalistyczne urządzenia, znacznie bardziej dokładne i wydajne, niż sam człowiek. Introligator dzięki wiedzy i praktyce umiejętnie je wykorzysta, przygotowując nawet wartościowe publikacje.
Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz