Materiał Partnera

Rodzaje maszyn CNC

Rodzaje maszyn CNC

Maszyny CNC służą do obróbki skrawaniem, czyli kształtowania danego materiału za pomocą usuwania jego zbędnych części. Ten typ urządzeń stał się bardzo popularny, ponieważ usprawnił i zracjonalizował branżę obrabiania. Cechą maszyn CNC jest możliwość sterowania numerycznego, co oznacza, że sprzęt wykonuje takie ruchy, jakie zaprogramował jego operator. Jakie są rodzaje maszyn CNC i do czego one służą?

Zastosowanie maszyn CNC

Zapytaliśmy specjalisty z firmy serwisującej te maszyny, jakie jest ich główne przeznaczenie. Pracownik Serwisu CNC z Katowic przedstawił nam po krótce główne zadania tych urządzeń.

Obrabiarki są stosowane w przemyśle wytwórczym. Dzięki ich dokładności, powstają wszelkie elementy, które muszą być precyzyjnie docięte. Technologia tych maszyn sterowanych numerycznie pozwala na obrabianie metalu, drewna oraz tworzyw sztucznych. W przemyśle najczęściej stosuje się frezarki, tokarki i wycinarki.

Frezarki służą do obróbki skrawaniem powierzchni kształtowych i płaskich. Znajdują zastosowanie w branżach takich jak:

  • stolarstwo
  • tapicerstwo
  • produkcja reklam
  • wycinanie w plexi, PCV czy grawerowanie

Tokarki natomiast stosuje się do obrabiania elementów walcowatych, stożkowatych, półokrągłych oraz do gwintowania. Są używane głównie do metalu drewna, ale można za ich pomocą kształtować również inne materiały.

Rodzaje urządzeń CNC

Maszyny CNC można podzielić według różnego typu kryteriów. Głównym rozróżnieniem może być to, jaki materiał można obrabiać za ich pomocą. Występują maszyny do drewna, metalu, plexi i pozostałych tworzyw sztucznych, a także do kamienia szkła i wielu innych powierzchni.

Urządzenia dzielą się również ze względu na swoją budowę mechaniczną oraz sposób obrabiania materiału. Można kategoryzować je pod kątem liczby osi oraz kształtu elementu obrabiającego. Wyróżniamy m.in. tokarki, frezarki, wiertarki i wycinarki. Maszyny CNC używają różnych sposobów cięcia, może to być na przykład cięcie wodą pod wysokim ciśnieniem lub plazmą.

Istotną kwestią przy podziale obrabiarek CNC jest sposób sterowania nimi przez operatora, w zależności od ruchów poszczególnych osi maszyny.  Dwoma głównymi rodzajami są sterowanie punktowe oraz odcinkowe.

Sterowanie punktowe polega na pozycjonowaniu narzędzia w ściśle określonym punkcie względem obrabianego przedmiotu. Nie ma znaczenia szybkość poruszania się narzędzia ani tor, po jakim to robi. Sterowanie odcinkowe charakteryzuje się tym, że tor poruszania się narzędzia jest ściśle zaprogramowany i od niego zależy precyzja wykonywanych cięć.

Niezależnie od tego, w jaki sposób podzieli się maszyny CNC na kategorie, warto pamiętać, że istotą ich działania jest sterowanie numeryczne, czyli precyzyjne określenie przez operatora, za pomocą narzędzi elektronicznych, co urządzenie ma wykonać i jaki ma być efekt jego pracy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz