Materiał Partnera

Rodzaje lakierów samochodowych

Rodzaje lakierów samochodowych

Na rynku możemy znaleźć wiele lakierów samochodowych, które różnią się od siebie wyglądem, połyskiem ale przede wszystkim składem. Głównym celem stosowania lakierów samochodowych jest odpowiednia ochrona karoserii przed korozją oraz wygładzenie powierzchni, co znacznie utrudnia trwałe przylegania zabrudzeń oraz ułatwia odprowadzanie wody. Jakie wyróżniamy rodzaje lakierów samochodowych? Dowiesz się tego w tym artykule.

Podział lakierów ze względu na ich skład

Do niedawna na naszym rynku dominowały dwie grupy lakierów samochodowych. Teraz jednak na skutek zaostrzenia przepisów dotyczących ochrony środowiska częściej stosuje się jednak inny lakier, zdecydowanie bardziej proekologiczny. Przedstawiamy trzy lakiery:

  • lakier akrylowy - dwukomponentowy, nakłada się go jednowarstwowo i utwardza chemicznie. Wykorzystuje się go do tworzenia powierzchni, które są pozbawione połysku. Spoiwem tego lakieru są żywice poliakrylowe. Bardzo łatwo się go nakłada i zapewnia ładne, ciekawe błyszczące wykończenie.
  • lakier wodny - wodorozcieńczalny, aplikuje się go w połączeniu z warstwą lakieru bezbarwnego, czas schnięcia jest najdłuższy, jednak efekt końcowy można porównać z trwałością do klasycznej powłoki bazowej.
  • lakier bazowy - jednokomponentowy, aplikuje się go w połączeniu z warstwą lakieru bezbarwnego, wymaga użycia rozcieńczalnika.

Podział lakierów ze względu na ich połysk

Najpopularniejszy oraz najszerzej znany podział lakierów samochodowych dotyczy ich wyglądy. Pod tym względem wyróżniamy lakiery samochodowe takie jak:

  • perłowe - lakiery perłowe w skali połyskliwości plasują się pomiędzy lakierami metalicznymi a niemetalicznymi, są podatne na uszkodzenia, efekt różnobarwnych drobin wtopionych w lakier uzyskuje się tu dzięki zastosowaniu kryształów górskich otaczających cząstki aluminium.
  • metaliczne - lakiery te zdecydowanie są najbardziej połyskliwe za sprawą składu z domieszką sproszkowanego aluminium,  zajmują również drugie miejsce w dziedzinie trwałości,
  • matowe - lakiery te są coraz popularniejsze, decydują się na nie przede wszystkim nabywcy sportowych aut, są najmniej odporne na utlenianie oraz różnego rodzaju uszkodzenia,
  • niemetaliczne - monokolory, do niedawna bardzo powszechne, obecnie zarezerwowane zazwyczaj dla samochodów w wersjach podstawowych, cechują się jednak dużą twardością.

Jeśli jednak nie wiemy, jaki lakier będzie dla nas odpowiedni, powinniśmy wybrać się do profesjonalnej firmy, np. firmy Lakiery Samochodowe Jarosław Mudlaff, której specjalizacją jest lakiernictwo. Nikt nie doradzi nam tak dobrze, jak doświadczony, profesjonalny sprzedawca lakierów samochodowych.

Opracowanie:
Puck, 10 Lutego 33
tel. 535 114 605
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz