Materiał Partnera

Rodzaje koron zębowych – jak wybrać właściwy

Rodzaje koron zębowych – jak wybrać właściwy

Zabiegi stomatologiczne mają na celu nie tylko uzupełnienie braków w uzębieniu i jego leczenie, ale mają też na uwadze estetyczne efekty przeprowadzanych zabiegów. Stosowane materiały różnią się właściwościami takimi jak wytrzymałość, wygoda stosowania oraz walory estetyczne. Daje to szeroki wybór rozwiązań, z których każdy znajdzie odpowiednie dla siebie.

Kiedy zakładamy korony

Istnieje kilka sytuacji, kiedy powinniśmy wykonać korony. Zakłada się je, aby odbudować ząb z licznymi wypełnieniami lub po leczeniu kanałowym, aby naprawić ząb złamany w wyniku urazu. Pozwalają poprawić estetykę zęba przebarwionego, zniekształconego, a także źle rozwiniętego. Może stanowić odbudowę na implancie zębowym.

Korona to proteza jednego zęba – odbudowuje i wzmacnia ten zniszczony. Może stanowić podporę dla mostu, czyli protezy uzupełniającej kilka zębów.

W każdej z wymienionych sytuacji możemy zdecydować się na alternatywę – warto przedyskutować wszystkie opcje z protetykiem. W ten sposób poznamy zalety oraz wady każdego rozwiązania i znajdziemy odpowiednie dla nas. Fachową pomocą w tym zakresie służy pracownia protetyczna Bogdana Rosińskiego.

Wybór konkretnej korony powinien wiązać się z ich przeznaczeniem. Zęby przednie lepiej uzupełniać bardziej estetyczną protezą, podczas gdy przy zębach bocznych nie ma to takiego znaczenia.

Wykonane z porcelany

Najbardziej estetycznym materiałem, z jakiego wykonywane są koronki na zęby, jest porcelana. Wśród dostępnych opcji istnieje możliwość wykonania zarówno koron, jak i mostów i licówek porcelanowych.

Istnieją tu trzy warianty, na które możemy się zdecydować: korony pełnoceramiczne oraz korony porcelanowe na metalu lub cyrkonie.

W przypadku tych pierwszych zarówno elementy mocujące, jak i proteza są ceramiczne. Ten wybór ciesz się dużą popularnością, ponieważ porcelana w dużym stopniu przypomina naturalne uzębienie i dzięki temu różnice są niezauważalne. Z tego tez powodu stosowana jest jako uzupełnienie zębów przednich.

Powszechniejsze są jednak korony porcelanowe na metalu – są tańsze, ale równie wytrzymałe. Ma też działanie przeciwpróchnicze, co czyni ją świetnym rozwiązaniem dla osób o bardzo zniszczonych zębach.

Korony na cyrkonie są najbardziej estetyczne z tych trzech. Nie wywołują też reakcji alergicznej, która jest możliwa w przypadku metalu. Gruba warstwa cyrkonu pod koroną sprawia jednak, że to rozwiązanie nie zawsze jest możliwe.

Kompozytowe, akrylowe i metalowe

Te trzy rodzaje protez odznaczają się niską ceną, ale też niższymi od protez porcelanowych walorami estetycznymi. W przypadku protez kilku zębów możliwe jest wykonanie mostu kompozytowego.

Korona kompozytowa to zazwyczaj rozwiązanie tymczasowe lub przeznaczone dla osób, u których niemożliwe jest założenie korony porcelanowej. Tutaj ząb odbudowywany jest z kompozytów układanych warstwami. Podobnie korona akrylowa stosowana jest do czasu wykonania w pracowni protetycznej ostatecznej korony.

Korony metalowe zostały właściwie już wyparte z użycia ze względu na ich niską wartość estetyczną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz