Artykuł sponsorowany

Rodzaje klimatyzatorów

Rodzaje klimatyzatorów

Swego czasu klimatyzacja traktowana była jako luksus, na który mogli pozwolić sobie nieliczni. Obecnie podejście to uległo ogromnej zmianie – klimatyzatory montowane są powszechnie w sklepach, biurach, urzędach i innych miejscach publicznych, a także w prywatnych domach i mieszkaniach. Rynek rozwija się bardzo dynamicznie i dostarcza urządzenia różnych rodzajów.

Klimatyzatory stacjonarne

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w kwestii klimatyzacji, zalecanym przez producentów i dystrybutorów, są klimatyzatory stacjonarne. Zgodnie z nazwą są to urządzenia, a raczej zestawy urządzeń, montowane na stałe. Typowy klimatyzator o zastosowaniu domowym składa się z dwóch jednostek – jedną z nich montuje się wewnątrz danego pomieszczenia, drugą na zewnątrz budynku. Obie jednostki połączone są ze sobą przewodem, transportującym tzw. czynnik chłodzący. Jest to specjalny płyn, który w jednostce wewnętrznej pochłania ciepło zgromadzone w pomieszczeniu – po ogrzaniu przepływa on przewodem do jednostki zewnętrznej, gdzie ciepło zostaje oddane do środowiska zewnętrznego.

- Taki układ nazywa się powszechnie splitem i jest to rozwiązanie charakteryzujące się przede wszystkim bardzo wysoką wydajnością – mówi przedstawiciel firmy Ascoklima2, specjalizująca się w montażu i serwisie urządzeń klimatyzacyjnych – W przypadku najtańszych na rynku klimatyzatorów mobilnych konieczne jest wystawienie na zewnątrz budynku przewodu odprowadzającego ciepło. Zazwyczaj robi się to przez uchylone okno lub drzwi. Jest to rozwiązanie wysoce nieefektywne, ponieważ powoduje napływ znacznej ilości ciepłego powietrza do pomieszczenia. Problem ten nie występuje w przypadku splitów – przewody łączące obie jednostki są poprowadzone przez ściany, nie dochodzi więc do niepożądanej wymiany powietrza. Ponadto rozdzielenie klimatyzatora na dwa moduły pozwala umieścić najbardziej hałaśliwe podzespoły poza pomieszczeniem. Dzięki temu korzystanie z klimatyzacji nie powoduje praktycznie żadnego dyskomfortu.

Multisplit i VRF

Wariantem klimatyzatora stacjonarnego typu split jest mutlisplit oraz VRF. Zasada ich działania jest właściwie identyczna, inny jest wyłącznie układ urządzeń. W systemach multisplit do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych, które wykorzystane są do schładzania jednego dużego pomieszczenia lub kilku mniejszych. Systemy VRF składa się z maksymalnie trzech jednostek zewnętrznych, do których podłączonych jest kilkadziesiąt jednostek wewnętrznych. Stosowane są one w średnich i dużych obiektach.

Nie tylko ścienne

Zazwyczaj spotykane klimatyzatory stacjonarne to urządzenia montowane na ścianach, pod sufitem pomieszczenia. W ofercie producentów znajdziemy jednak również inne rozwiązania, m.in. urządzenia przeznaczone do montażu w suficie (klimatyzatory kasetonowe) oraz w kanałach wentylacyjnych (klimatyzatory kanałowe). Każde z nich ma swoje plusy. Przykładowo klimatyzator kasetonowy zamocowany na środku pomieszczenia schładza je równomiernie, z kolei klimatyzator kanałowy może zostać wykorzystany do schładzania kilku pomieszczeń za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz