Materiał Partnera

Rodzaje kajaków i ich charakterystyka

Rodzaje kajaków i ich charakterystyka

Kajakarstwo. Sport, który Polacy pokochali. Dzięki licznym wypożyczalniom sprzętu wodnego wystarczy sprawdzić prognozę pogody, zarezerwować sprzęt i można wyruszyć na wycieczkę kajakiem.  To coraz popularniejszy sport zarówno wśród młodzieży, rodzin z dziećmi, jak również firm, które w ten sposób zapewniają swoim pracownikom atrakcje podczas spotkań integracyjnych.

Nic dziwnego, że sport ten wraca do łask. Wraz z postępem technologicznym i zastosowaniem w kajakach nowoczesnych materiałów przestał być męczącą walką z ciężkimi, często cieknącymi łódkami z drewna lub włókna szklanego i żywicy. Teraz siedzi się wygodnie w lekkich łódeczkach z kolorowego polietylenu, na wygodnych siedzeniach a wszystkie ubrania przewozi się w wodoszczelnych workach, lub skrytkach.

Kosmiczne materiały zastąpiły drewno również w konstrukcji wioseł. Dziś coraz częściej zamiast prostego kija zakończonego dwoma owalnymi piórami spotkać można wyprofilowane gryfy z włókien kompozytowych z końcówkami o hydro- i aerodynamicznych kształtach wymodelowanych komputerowo.

Rodzajów kajaków jest naprawę wiele. Przede wszystkim kategoryzuje się je ze względu na swoje przeznaczenie i wielkość.

Kajaki rekreacyjne, turystyczne i sportowe

Pierwszy podział kajaków dzieli je na kajaki rekreacyjne, turystyczne oraz sportowe. Pierwszy typ to różnego rodzaju konstrukcje jedno lub dwuosobowe, a niekiedy nawet przeznaczone dla trzech osób. Ich budowa przede wszystkim zapewnia prostotę użytkowania. Kajak płynie przy niewielkiej ilości siły, jaką należy włożyć w wiosłowanie. Idealny jest zatem do wolnych spływów po rzekach z delikatnym nurtem. Świetnie sprawdzają się także na jeziorach. Podobne do nich są kajaki turystyczne. Te dzieli się na:

  • kajaki nizinne,
  • kajaki morskie,
  • kajaki górskie.

Służą one zaś do spływów na bardzo długich dystansach. Najczęściej tworzone są w wersjach długich oraz smukłych. Kajaki nizinne stosowane na jeziorach oraz rzekach mogą mieć około 3 metry. Te górskie są najczęściej krótsze, a morskie osiągają długość nawet 5 metrów. Wspomniana wcześniej smukłość pozwala zaś na płynięcie z naprawdę dużą prędkością, co sprzyja wielogodzinnym spływom. Dodatkowo kajaki turystyczne mają dużo miejsca na nogi oraz cechują się specjalnymi skrytkami na bagaż. Coraz częściej można spotkać też kajaki z wmontowany siedziskiem dla dziecka. Takie łódki pozwalają na zabieranie ze sobą rzeczy na nocleg, lub krótki odpoczynek w postaci biwaku, ogniska. Niewielka zwrotność zwiększa zaś bezpieczeństwo użytkowania.

Jeśli chodzi o trzeci typ kajaków – sportowych – wyróżnia się kajaki regatowe, górskie slalomowe, górskie zjazdowe, kajaki polo, kajaki do freestyle’u, a także kajaki surfskie. Podobnie jak kajaki turystyczne i rekreacyjne tworzone są z wysokiej klasy kompozytów oraz polietylenu. Są lekkie i bardzo wytrzymałe. Nie ulegają zniszczeniu nawet po kontakcie z dnem o ostrych kamieniach.

Wypożyczalnie kajaków

Kajaki to sprzęty stosunkowo drogie i ciężkie w przewozie – potrzeba do nich specjalnych przyczep w typie podłodziówek, z mocowaniami. Osoby kochające kajakarstwo częściej zatem od kupna własnego sprzętu, podejmują stałą współpracę z wypożyczalniami, które oferują transport oraz posiadają niezbędny sprzęt w postaci kapoków, również dla najmłodszych nawet kilkuletnich kajakarzy.

Tak działa Przystań BOBROWA. Organizując spływy kajakowe piękną rzeką Orzyc zapewnia transport kajaków oraz osób na wybrane miejsce spływu. Wypożyczalnia w swojej ofercie posiada również rowery wodne, oraz nowoczesne rowery wodne z silnikiem elektrycznym stylizowane na wodne samochodziki.

Ile zaś wynosi koszt wynajmu kajaków? Wszystko zależy od ich typu, ilości oraz czasu wypożyczenia. Najczęściej spotkać można się z rozliczeniem godzinnym lub  dobowym. Cena wynajmu uzależniona jest też często od tego czy w danym regionie jest dużo wypożyczalni świadczących podobne usługi. Uogólniając, kajak dwuosobowy turystyczny powinien kosztować 50-60 złotych za dzień. Przy dłuższych i większych spływach przyznawane są wielokrotnie kilkuprocentowe rabaty. Zabawa na wodzie jest zatem stosunkowo tania. Spływy kajakowe rzeką Orzyc często organizowane są przez grupy prywatne jak również szkoły czy firmy zapewniające swoim pracownikom wspaniałą integrację na wodzie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz