Artykuł sponsorowany

Rodzaje instalacji niskoprądowych

Rodzaje instalacji niskoprądowych

Instalacje niskoprądowe stają się coraz bardziej powszechne, a ich znaczenie rośnie dynamicznie niemalże w każdym segmencie. Są powszechnie wykorzystywane w przemyśle, magazynach, biurowcach, obiektach użyteczności publicznej czy też prywatnych domach. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie czym dokładnie są instalacje niskoprądowe oraz jakie rodzaje instalacji niskoprądowych możemy wyróżnić?

Instalacje niskoprądowe

Kategoria instalacji niskoprądowych obejmuje szerokie spektrum systemów i sieci. Działają one na bardzo niskim napięciu, którego wartość oscyluje w granicach 1kW prądu zmiennego oraz 1,5kW prądu stałego. Celem działania takiej instalacji jest doprowadzenie energii elektrycznej do określonych odbiorników przez sieć rozdzielczą. W skład instalacji niskoprądowych mogą wchodzić:

  • kable, przewody i elementy przesyłowe,
  • łączenia,
  • akumulatory,
  • zabezpieczenia,
  • sterowanie,
  • zespoły prądotwórcze,
  • zasilacze.


Rodzaje instalacji niskoprądowych

Omawiając instalacje niskoprądowe możemy wymienić długą listę przykładów, które znajdują rozmaite zastosowanie.

Systemy alarmowe są pierwszym przykładem instalacji niskoprądowej. Ich zadaniem jest ochrona mienia prywatnego, publicznego oraz firmowego. Tego typu system może być kontrolowany poprzez sieć lub system telefonii komórkowej. System alarmowy daje możliwość regularnego monitoringu zdarzeń.

System zarządzania budynkiem (BMS) służy przede wszystkim do monitorowania oraz zarządzania podłączonymi do niego urządzeniami. BMS to bardzo ważny system inteligentnego budownictwa. Umożliwia gromadzenie informacji z wielu podległych mu systemów oraz urządzeń. Może przechowywać dane oraz szybko reagować na zmianę parametrów pracy poszczególnych urządzeń. System BMS podnosi bezpieczeństwo, komfort, funkcjonalność oraz energooszczędność urządzeń i systemów znajdujących się w danym obiekcie.

Dźwiękowy system ostrzegawczy przypomina nieco radiowęzeł. Daje możliwość przekazywania sygnałów oraz komunikatów dźwiękowych w obrębie budynku. Ponadto daje możliwość automatycznego nadawania informacji po wykryciu pożaru. System ten daje pełen nadzór nad dostępem poszczególnych pomieszczeń w firmie. Rejestruje wykaz wejść i wyjść. Pozwala na przyznawanie dostępu do konkretnych pomieszczeń i miejsc w obrębie biura.

System sygnalizacji pożaru jest instalacją, która pozwala wykryć pożar, powiadomić o tym fakcie straż pożarną oraz zaalarmować osoby znajdujące się w danym obiekcie. Jest to podstawowy system, który montuje się w obiektach przemysłowych, usługowych oraz publicznych.

Monitoring i telewizja przemysłowa służy do monitorowania w czasie rzeczywistym obiektów i terenów należących do danej firmy. Najczęściej wykorzystywany w halach produkcyjnych, magazynach jak również biurowcach. Monitoring jest także coraz częściej wybierany przez osoby prywatne.

System zasilania awaryjnego stanowi zespół urządzeń, które mają za zadanie dostarczyć energię elektryczną w momencie awarii sieci energetycznej i wynikającego z tego zaniku napięcia. Systemy te są powszechnie stosowane w placówkach medycznych, serwerowniach czy fabrykach, gdzie nagły zanik napięcia może mieć katastrofalne skutki.

System telewizji satelitarnej jest powszechnie znany i stosowany w prywatnych domach, biurach, obiektach użyteczności publicznej czy zakładach przemysłowych.

System sygnalizujący włamanie opiera się na możliwości wykrywania fal akustycznych, sejsmicznych jak również zmiany napięcia elektrycznego oraz natężenia promieniowania podczerwonego.

System oddymiania umożliwia szybkie wykrycie dymu i jednoczesne uruchomienie urządzeń, których zadaniem jest jego usunięcie. Działa on najczęściej w połączeniu z innymi systemami przeciwpożarowymi.

Rejestracja czasu pracy to kolejna instalacja niskoprądowa, która pozwala na precyzyjną kontrolę obecności pracowników w miejscu pracy. System działa na zasadzie czytnika, który na podstawie karty lub odcisku palca rejestruje danego pracownika.

Popularnym rodzajem instalacji niskoprądowej są sieci komputerowe LAN. Są one nieodzownym elementem działania wielu firm, zakładów przemysłowych oraz obiektów użyteczności publicznej. Stosowane również w halach, magazynach i biurowcach.

Szukając firmy specjalizującej się w pracach z zakresu elektroinstalatorstwa warto skorzystać z usług firmy Enetic ze Staniszcz Małych, w województwie opolskim. Pracują w niej doświadczeni elektrycy, którzy mają na swoim koncie długą listę realizacji zarówno dla osób prywatnych jak i firm.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz