Materiał Partnera

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Montaż instalacji służących do pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł to nie tylko podążanie za proekologicznymi trendami. To przede wszystkim wyraz dbałości o środowisko naturalne. Instalacje fotowoltaiczne z sukcesem konkurują z tymi konwencjonalnymi. Cieszy to ekologów, ale także właścicieli nieruchomości, którzy oszczędzają znaczne sumy na rachunkach za prąd.

Instalacja fotowoltaiczna – co to takiego?

Najważniejszą część instalacji fotowoltaicznej – panele – montuje się na dachu. To na nie padają promienie słoneczne. W tym czasie dochodzi do tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego. Polega ono na tym, że energia słoneczna zostaje zamieniona na prąd stały. Ma to miejsce w ogniwach fotowoltaicznych, które znajdują się właśnie w panelach.

Aby prąd taki można było wykorzystać w domu czy firmie, potrzebnych jest jeszcze kilka elementów. Niezbędny jest falownik. Odpowiada on za zmianę parametrów wygenerowanego prądu stałego, tak aby były one odpowiednie dla sieci elektrycznej. Ponadto w jej skład musi wchodzić także rozdzielnica prądu stałego, która chroni domową instalację przed nieoczekiwanymi wzrostami napięcia elektrycznego. Natomiast przewody solarne oraz złącza MC4 łączą ze sobą panele oraz falownik.

Rozwiązania dotyczące instalacji fotowoltaicznych

Na rynku dostępne są dwa rozwiązania dające możliwość odmiennego wykorzystania energii słonecznej.

„Zanim inwestor podejmie decyzję o montażu paneli słonecznych, musi postanowić, w jaki sposób ma działać taka instalacja. Może ona stanowić całkowicie niezależne źródło energii, ale może być także podłączona do sieci energetycznej” – mówi specjalista z firmy OZETEL.

Jak w praktyce wyglądają te dwa rodzaje instalacji?

Pierwsza z nich jest nazywana instalacją fotowoltaiczną off-grid i to właśnie ona nie jest podłączona do sieci energetycznej. Pozwala ona całkowicie zrezygnować z dostaw prądu od zewnętrznego dostawcy. Wiąże się to jednak ze sporymi kosztami. Dlatego przeważnie instalacja off-grid stanowi dodatkowe źródło energii, które zmniejsza wydatki poświęcane na rachunki za prąd. Instalacje te są wyposażone w specjalne akumulatory energii. Ich zadaniem jest kumulowanie nadwyżek energii, która została zgromadzona w ciągu dnia – jest ona wykorzystywana w nocy.

Natomiast instalacja fotowoltaiczna on-grid współpracuje z domową siecią elektryczną i dostawcami prądu. Nadwyżki energii nie są tu magazynowane przez akumulator, a zostają przekazane firmie energetycznej. Dostawca rozlicza się z właścicielem instalacji z dostarczonej mu energii. Za każdą jednostkę przekazanego prądu, można odebrać określoną ilość prądu z sieci.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz