Artykuł sponsorowany

Rodzaje instalacji elektrycznych

Rodzaje instalacji elektrycznych

Instalacja elektryczna to połączone ze sobą w zespół urządzenia, które przeznacza się do ściśle określonych funkcji, które mają skoordynowane parametry techniczne. Rodzaje instalacji różnią się między sobą m.in.: rodzajem zasilanych odbiorników, miejscem montażu, przewidywanym czasem użytkowania oraz sposobem wykonania. Instalacje elektryczne w mieszkaniach i domach składają się z układów zasilanych niskim napięciem.

 

Podział instalacji według rodzaju urządzeń

Rodzaje zasilanych odbiorników elektrycznych dzielą instalacje elektryczne na oświetleniowe i siłowe. Instalacje oświetleniowe są źródłem zasilania źródeł światła, obwodów gniazd wtyczkowych oraz urządzeń grzewczych i podgrzewaczy wody o niewielkich mocach. Instalacje siłowe natomiast wykorzystuje się do zasilania silników, grzewczych urządzeń przemysłowych o dużych mocach oraz innych odbiorników przemysłowych.

 

Podział według miejsca instalacji oraz czasu użytkowania

Ze względu na rodzaj miejsca zastosowania, można wyróżnić instalacje przemysłowe, nieprzemysłowe oraz instalacje w rolnictwie. Instalacje przemysłowe montuje się w zakładach przemysłowych, wytwórczych i wydobywczych. Można je spotkać w zakładach górniczych, hutniczych i tym podobnych. Z kolei instalacje nieprzemysłowe wykorzystuje się w budownictwie ogólnym. Najczęściej zaopatrzone są w nie budynki użyteczności publicznej i budownictwo mieszkaniowe. Innym rodzajem instalacji, są instalacje montowane w rolnictwie, czyli ogrodach i obiektach hodowlanych.

 

Podział ze względu na sposób montażu

Montowaniem instalacji elektrycznych zajmują się profesjonalne firmy, takie jak na przykład Klinika Elektrotechnika. W ich ofercie można znaleźć wiele sposobów montażu. Jednym z nich jest instalacja wtynkowa to sposób montowania instalacji zaraz pod warstwą tynku, aby zamaskować w możliwie jak najlepszy sposób wystające nieestetyczne kable i rurki. Natomiast instalacja podtynkowa montowana jest w specjalnie wykutych rowkach w ścianie budynku. Ścianę tynkuje się dopiero po umieszczeniu w nich rurek na przewody. Jest to idealna opcja montażu jedynie w przypadku, gdy budujemy dom lub jeszcze go nie otynkowaliśmy. Ostatnim typem instalacji, jest instalacja natynkowa, która wykonywana jest najczęściej w kotłowniach, czy też w garażach. Montuje się ją na powierzchni tynku za pomocą metalowych opasek, co jest najmniej estetyczną metodą.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz