Materiał Partnera

Rodzaje i zastosowanie siłowników hydraulicznych

Rodzaje i zastosowanie siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Jest to także dosyć duża grupa produktów, w ramach której wyróżnia się kilka rodzajów siłowników. Każdy z nich posiada swoją indywidualną charakterystykę. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym dosyć dokładnie opiszemy rodzaje siłowników hydraulicznych oraz ich zastosowanie. Informacje te z pewnością okażą się przydatne podczas wyboru konkretnego rozwiązania.

Rodzaje siłowników

Analizując oferty producentów możemy wymienić kilka podstawowych siłowników hydraulicznych. Główne rodzaje tych produktów to:

  • siłowniki jednostronnego działania,
  • siłowniki dwustronnego działania wyposażone w łożysko jednostronne lub dwustronne,
  • siłowniki teleskopowe,
  • siłowniki tandemowe,
  • siłowniki podwójne.

Poszczególne rodzaje odznaczają się indywidualną specyfiką pracy. Składa się na nią przede wszystkim siła działania jednej albo obu stron urządzenia. Dobrym przykładem, który pomoże zobrazować powyższe twierdzenie, będzie siłownik dwustronnego działania wyposażony w łożysko dwustronne. Cechą charakterystyczną pracy tego siłownika jest identyczna siła dwustronnego napędu, a także występowanie dwóch takich samych powierzchni czynnych. Kolejnym przykładem może być siłownik tandemowy. Wykazuje się on dwukrotnie większą siłą przy tej samej średnicy tłoka.

Chwilę uwagi warto także poświęcić siłownikom obrotowym oraz wahadłowym. Ich cechą charakterystyczną jest konstrukcja łopatkowa, śrubowa lub zębatkowa. Zasadnicze różnice w konstrukcji dotyczą uzyskiwanego kąta obrotu. Siłowniki zębatkowe wykorzystywane są przeważnie w napędach maszyn trakcyjnych.

Zastosowanie siłowników hydraulicznych

Charakteryzując siłowniki hydrauliczne można łatwo zauważyć, że wyróżniają się one dużą mocą. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w obszarach, gdzie niezbędne jest uzyskanie bardzo dużej siły. Siłowniki hydrauliczne są stosowane do pracy ciągłej w warunkach przemysłowych. Za takie uważa się warunki, w których wartość ciśnienia nominalnego sięga nawet 210 barów. Siłowniki są także wykorzystywane do pracy urządzeń takich jak prasy hydrauliczne oraz walcarki hutnicze, gdzie ciśnienie może dochodzić do 350 barów.

Warto podkreślić, że cechą charakterystyczną siłowników jest ich znaczna awaryjność. Wynika to z faktu, że mogą powstawać w nich nieszczelności, które obniżają wartość siły roboczej. Niezbędny jest zatem regularny serwis siłowników. Tego typu usługi oferuje firma Neptun-Hydraulika Siłowa Sp. z o.o. Posiada ona duże doświadczenie w zakresie napraw siłowników oraz instalacji hydraulicznych.

Siłowniki, które bardzo często nazywane są cylindrami hydraulicznymi, znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w maszynach i urządzeniach. Z powodzeniem współtworzą systemy otwierania i zamykania bram, drzwi i okien. Różnorodność ich zastosować niejako wymusza spore zróżnicowanie rodzajów.

Opracowanie:
Gdańsk, al. Grunwaldzka 411
tel. 607 271 055
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz