Materiał Partnera

Rodzaje i charakterystyka metod stosowanych do obróbki metalu

Rodzaje i charakterystyka metod stosowanych do obróbki metalu

Obróbka metalu towarzyszy nam na każdym kroku. Poddawane są niej wszelkie elementy metalowe, z których korzystamy w codziennym życiu – od pojazdów i bram, przez zadaszenia, do okuć i kluczy oraz małych przedmiotów. Profesjonalną obróbką zajmuje się ślusarz, który wykorzystuje do tego specjalne urządzenia takie jak frezarka. Przyjrzyjmy się bliżej stosowanym w tym procesie metodom.

Czym jest obróbka metali?

Obróbka metalu to zespół procesów, w których dochodzi do zmiany kształtów poszczególnych elementów poprzez użycie specjalnych technologii. Wpływa ona nie tylko na rozmiar elementów metalowych, ale też właściwości.

W powszechnym użyciu funkcjonują trzy rodzaje obróbki metali. Pierwszą jest obróbka skrawaniem, gdzie zmiana dokonuje się w wyniku usuwania materiału. Druga to obróbka plastyczna przeprowadzana w temperaturze niższej lub wyższej niż temperatura rekrystalizacji. Obejmuje kucie, tłoczenie, ciągnienie oraz gięcie metalu. Trzecia to obróbka cieplna, czyli zabiegi termiczne wpływające na strukturę stopów.

Gięcie oraz cięcie metalu wchodzą w zakres pracy ślusarza. Usługi takie prowadzi Paweł Laskowski.

Czym zajmuje się ślusarz?

Stwierdzenie, że ślusarz zajmuje się ręczną obróbką metali na zimno, jest zbyt ogólnikowe. Istnieje zbyt wiele różnego rodzaju przedmiotów i konstrukcji metalowych, by zamknąć opis tego zawodu w jednym zdaniu. Składa się na niego pięć specjalizacji. I tak ślusarz konstrukcji stalowych buduje trwałe konstrukcje. Do podstawowych zadań należą tu cięcie oraz kształtowanie prętów, płaskowników i tym podobnych elementów. Ślusarz urządzeń komunalnych i sprzętów domowych jest osobą, której zlecimy dorabianie kluczy lub naprawę metalowych części w pralce. Mechanizmami w nadwoziu pojazdów zajmuje się ślusarz samochodowy, a praca ślusarza artystycznego obejmuje naprawę i budowę przedmiotów artystycznych takich jak żyrandole czy kandelabry.

Podstawowym rodzajem obróbki, jaki w swoich czynnościach wykorzystuje ślusarz, jest obróbka skrawaniem. Składają się na nią trzy procesy. Jednym z nich jest toczenie, gdzie przedmiot obrabiany poddawany jest ruchowi obrotowemu, a nóż tokarski porusza się w ruchu liniowym. Druga metoda obróbki skrawaniem to frezowanie. Najlepsza jakość powierzchni obrabianej jest możliwa do osiągnięcia przy zastosowaniu technologii frezowania CNC, która jest obecnie najpopularniejszą. Na frezarce przedmiot wprawiony jest w ruch posuwowy, a obrabiarka działa w ruchu obrotowym. Frezowaniu mogą być poddawane nie tylko metale, ale też drewno i tworzywa sztuczne.

Innym rodzajem obróbki skrawaniem jest szlifowanie metalu.  Przedmiot metalowy poddawany jest obróbce ściernej. W jego trakcie dochodzi do nieinwazyjnego zdarcia wierzchniej warstwy przedmiotu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz