Artykuł sponsorowany

Rodzaje ciasta do pizzy

Rodzaje ciasta do pizzy

Włoska pizza jest tematem przewodnim lokali na całym świecie. Odwiedzając je bardzo szybko można stwierdzić, że w każdym miejscu pizza smakuje nieco inaczej. Wpływ na to mają nie tylko zastosowane dodatki, ale także sposób przygotowania ciasta na pizzę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w kwestii wyrabiania ciasta na pizzę występują określone style. Dzisiaj przedstawimy kilka z nich.

Jakie miasto jest kolebką pizzy?

Miejscem, w którym powstała pizza jest Neapol. To włoskie miasto jest prawdziwą kolebką potrawy, która aktualnie cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Co ciekawe w Neapolu powstało także stowarzyszenie, które troszczy się o kontynuowanie tradycji oraz wydaje specjalne certyfikaty autentyczności restauracjom na całym świecie. Sama receptura pizzy neapolitańskiej jest wpisana na listę produktów chronionych ze względu na sposób wykonania oraz smak.

Jakie jest więc to oryginalne, neapolitańskie ciasto? Przede wszystkim bardzo cienkie i przygotowywane wyłącznie z oryginalnych składników, które są importowane z Włoch. Proces pieczenia ciasta trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Uzupełnienie wyjątkowego ciasta stanowi sos przygotowany z ręcznie gniecionych pomidorów San Marzano, ser Mozarella di Bufala oraz dopełniający całości listek bazylii.

Czym charakteryzuje się pizza rzymska?

W polskich trattoriach bardzo często spotyka się pizzę rzymską. W Polsce jest ona utożsamiana z włoską pizzą. Czym charakteryzuje się pizza rzymska? Jej znakiem rozpoznawczym jest bardzo cienkie i chrupkie ciasto. Ma ono specyficzny, blady kolor. Najczęściej podawanymi dodatkami do pizzy rzymskiej jest szynka parmeńska, mozzarella, pomidory oraz świeże zioła. Klasyka w czystej formie.

Jaką pizzę jada się na Sycylii?

W polskich restauracjach dosyć rzadko spotyka się pizzę sycylijską. Można ją porównać do popularnej w naszym kraju pizzy focaccia. Na Sycylii pizza przeważnie podawana jest saute. Na wierzchu jest miejsce tylko na świeże dodatki. Pizza sycylijska jest podawana z karczochami, różnego rodzaju mięsami oraz zapiekanymi warzywami. Klasyczna forma pizzy sycylijskiej podawana jest wyłącznie z sosem pomidorowym. Cechą charakterystyczną ciasta jest jego duża grubość. Ciasto jest wyrośnięte, a jednocześnie bardzo lekkie i chrupiące.

Jaką pizzę jada się w Genui?

Wspomniana przed chwilą focaccia powstała właśnie w Genui. Można powiedzieć, że ma ona raczej formę pieczywa. Wyglądem nie przypomina pizzy, którą znamy z rodzimych pizzerii. Ciasto na pizzę najpierw jest podgrzewane  na patelni. Dopiero później trafia do pieca. Po wyjęciu z pieca ciasto jest grube, miękkie i jędrne. Sama pizza jest podawana z pesto, cebulą i sardelami.

Czym jest pizza marchigiana?

Włoska pizza wykonywana z ciasta drożdżowego. Czy to możliwe?  Oczywiście, że tak! Ten typ pizzy jest klimatem najbardziej zbliżony do kuchni polskiej. Pizza ma formę drożdżowej babki nadziewanej serem. Wytrawne ciasto powinno także zawierać w składzie smalec. Podczas ciepłych miesięcy smalec zastępowany jest oliwą. Bardzo popularnymi dodatkami do tego typu pizzy jest rozmaryn, cebula i pomidory.

Czym charakteryzuje się polska pizza?

Po zakończeniu krótkiej wycieczki po Włoszech warto wrócić na rodzime podwórko i przyjrzeć się pizzy przyrządzanej w polskich lokalach. Przepis na „polską” pizzę ewoluował od lat 90-tych. Początki były trudne i mało smaczne, ale wreszcie wykształciliśmy swój własny styl. Polska pizza to przede wszystkim duża ilość dodatków, wyrośnięte i grube ciasto oraz duże ilości sera. Niekoniecznie musi to być mozzarella.

Jeżeli chcecie odbyć podróż kulinarną po Włoszech bez opuszczania naszego kraju, to idealnym do tego miejscem będzie Pizzeria Nicolas z Częstochowy. Dobrze wypieczona, bogata w składniki i wypiekana z dodatkiem aromatycznego, wyrabianego na miejscu sosu zadowoli najbardziej wymagających smakoszy.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz