Artykuł sponsorowany

Rodzaje broni palnej

Rodzaje broni palnej

 Istnieje wiele różnych form broni palnej i nie sposób wymienić ich wszystkich. Można jednak przypisać je do określonych grup ze względu na długość lufy, sposób przeładowywania oraz ilość wystrzelonych nabojów po jednym uruchomieniu spustu. Prawo polskie dokładnie weryfikuje, jakie warunki trzeba spełniać, aby można było zakupić określoną broń palną.

Rodzaje broni dostępnych w Polsce

Według prawa polskiego, broń palną można podzielić na kategorie: broń palną niedopuszczoną do nabywania i posiadania przez osoby fizyczne na terytorium Polski, broń palną wymagającą pozwolenia do posiadania przez osoby fizyczne, broń palną wymagającą zarejestrowania oraz broń niewymagającą posiadania pozwolenia ani zarejestrowania. Wydawanie pozwolenia jest ściśle określone i dotyczy konkretnych rodzajów broni. Pozwolenie na broń do celów ochrony osób lub mienia upoważnia do posiadania pistoletów sygnałowych, pistoletów maszynowych o kalibrze od 6 mm do 12 mm, strzelb powtarzalnych o kalibrze wagomiarowym 12 mm i karabinków samoczynnych o kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm. Zezwolenie na broń do celów łowieckich zezwala na używanie myśliwskiej broni palnej długiej centralnego zapłonu. Pozwolenie na broń do celów sportowych pozwala na posiadanie broni palnej bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 6 mm, broni palnej centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12 mm, broni gładkolufowej lub broni przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego. Ekspert ze sklepu Milicon w Wólce Radzymińskiej dodaje: Na potrzeby rekonstrukcji historycznych pozwolenie zezwala jedynie na broń alarmową lub inną broń palną, która umożliwia strzelanie ślepą amunicją.

Podziały broni palnej

Broń palną można podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Broń palna krótka oznacza broń, której lufa nie przekracza 30 cm, lub której długość całkowita nie jest większa niż 60 cm. Pozostałe rodzaje broni zaliczane są do broni długiej. Broń palna, która przeładowuje się samoczynnie po każdym oddanym strzale i jest przystosowana do wystrzelenia więcej niż jednego naboju za jednym uruchomieniem spustu, to broń zwana potocznie automatyczną. Jej fachowa nazwa to broń samoczynno-samopowtarzalna. Natomiast broń palna półautomatyczna, zwana również samopowtarzalną, także przeładowuje się samoczynnie po każdym oddanym strzale, ale za jednym uruchomieniem spustu wystrzela tylko jeden nabój. Broń palna powtarzalna oznacza broń, którą po wystrzeleniu naboju można ponownie naładować ręcznie z magazynka lub bębna nabojowego. Natomiast broń palną jednostrzałową ładuje się przed każdorazowym strzałem za pomocą ręcznego załadunku naboju do komory lub wgłębienia w części zamkowej lufy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz