Materiał Partnera

Rodzaje bram garażowych

Rodzaje bram garażowych

Trudno wyobrazić sobie, by jakikolwiek nowoczesny budynek wolnostojący nie miał własnego garażu z bramą. Z bramy korzysta się na co dzień, więc powinna być niezawodna. Liczą się przede wszystkim komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Dobrze by było, gdyby łatwo się otwierała i nie wymagała do tego dużo miejsca na podjeździe. Jakie bramy garażowe cieszą się dziś największą popularnością i na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Bramy garażowe uchylne

Bramy uchylne, nazywane także bramami płytowymi, to zdecydowanie najczęściej wybierany typ. Zależnie od modelu, przeznaczone są do montażu w garażach pojedynczych lub podwójnych. Do otwarcia bramy uchylnej wymagana jest wolna powierzchnia przed garażem, ponieważ dolna część konstrukcji wysuwa się na zewnątrz garażu.

Bramy tego typu – o ile są solidnie wykonane – zapobiegają podważeniu  się oraz opadnięciu skrzydła. Są one polecane wszystkim tym osobom, które cenią trwałe
i praktyczne rozwiązania.

Bramy garażowe segmentowe

Bramy segmentowe dzielą się na górne i boczne. W przeciwieństwie do bram uchylnych, podczas otwierania nie zajmują powierzchni przed garażem, więc bardzo dobrze sprawdzą się na posesjach z krótkim podjazdem. Montaż takich bram będzie też bardzo dobrym pomysłem w przypadku garaży wychodzących bezpośrednio na ulicę. Dobrze przemyślana konstrukcja pozwala zaoszczędzić miejsce i zachować cenną wolną przestrzeń.

Co jeszcze przemawia za bramami segmentowymi? Na to pytanie odpowiada ekspert z firmy Zblewski:  Takie bramy mają lepszą szczelność w porównaniu z bramami uchylnymi, więc dużo lepiej sprawdzą się w garażach ogrzewanych. System segmentowy jest bezpieczny i zarazem łatwo się go użytkuje. Producenci oferują dziś modele bram segmentowych wykonanych z elastycznych materiałów, które wykazują dużą odporność na warunki atmosferyczne.

Bramy garażowe rolowane

Kolejną, równie popularną opcją, będą bramy garażowe rolowane. Ich działanie jest analogiczne do rolet okiennych. Mechanizm jest w zasadzie taki sam. Takie bramy garażowe zajmują bardzo mało miejsca, są wygodne w eksploatacji i dostępne od razu z napędem elektrycznym.

Jak wybrać odpowiednią bramę garażową?

Przy wyborze idealnej bramy garażowej należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy garaż ma być ogrzewany. Jeśli tak, warto postawić na bramy ocieplane. Takie konstrukcje spełnią swoją funkcję również wtedy, gdy garaż znajduje się w bryle budynku.

Bramę garażową należy także dopasować do wyglądu elewacji – tak, by tworzyła z nią harmonijną całość. Na szczęście producenci tacy jak Hörmann wychodzą naprzeciw tym potrzebom estetycznym, oferując swoim klientom coraz więcej ciekawych opcji w zakresie kolorystyki, wykończenia i materiałów bram garażowych.

W przypadku konstrukcji zabezpieczających do garażu liczy się również niezawodność i bezpieczeństwo. Aby brama spełniała te wymogi, musi być poddawana regularnym przeglądom. Zwracaj więc uwagę na to, czy producent bramy oferuje profesjonalny serwis.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz