Materiał Partnera

Rodzaje bram garażowych

Rodzaje bram garażowych

Zakup bramy garażowej to zazwyczaj spore wyzwanie dla inwestora. Nie zawsze wiadomo, czym kierować się przy wyborze tego elementu. Tymczasem nie tylko design i kolor są ważne. Bramy garażowe różnią się sposobem otwierania oraz współczynnikiem termoizolacyjności. Poznaj charakterystykę wszystkich typów produktów, aby wybrać najlepszy dla swoich potrzeb.

Sposób otwierania bram garażowych to główne kryterium, według którego dzielimy te produkty. Wyróżnić można klasyczne modele dwuskrzydłowe oraz nowoczesne bramy segmentowe, harmonijkowe, rolowane, uchylne i podwieszane. Wybór jest duży, co pozwala dopasować produkt nie tylko do osobistych preferencji, ale też możliwości i ograniczeń przestrzennych nieruchomości.

Podział bram garażowych

Bramy garażowe różnią się budową płaszcza, sposobem obsługi (choć coraz częściej jest on elektryczny), a przede wszystkim sposobem otwierania. Według tego kryterium dzielimy je na:

  • bramy segmentowe — praktyczne bramy składające się z połączonych segmentów
    z blachy stalowej ocynkowanej, wypełnionej pianką poliuretanową. Zapewniają wysoki współczynnik przenikalności cieplnej. Są otwierane do góry, dzięki czemu zajmują minimalną ilość miejsca w garażu i nie ingerują w przestrzeń na podjeździe,
  • bramy uchylne (płytowe) — to proste rozwiązanie zwłaszcza do garaży wolnostojących,
  • podwieszane przesuwne – bramy, które nie absorbują sufitu garażu, można je wykonać zarówno w wersji nieocieplonej jak i ocieplonej.

To tylko niektóre typy bram dostępne w ofercie firm takich jak Migas-Door. Popularne są też bramy rolowane, a ostatnio największym powodzeniem cieszą się tradycyjne modele dwuskrzydłowe.

Jaką bramę wybrać?

Poznawszy charakterystykę bram, łatwiej zadecydować o wyborze konkretnego systemu.
W przypadku garażów, które wychodzą bezpośrednio na ulicę, jak również na działkach o bardzo krótkim podjeździe zdecydowanie lepiej sprawdzą się bramy segmentowe z drzwiami składanymi do góry. Inną opcją są kompaktowe po otworzeniu modele rolowane. Jeżeli brama ma spełniać funkcję wjazdu jak i wejścia go garażu, wybierz klasyczny model bramy rozwieranej (dwuskrzydłowej), która łudząco przypomina bramę segmentową (wykonywana jest z tych samych segmentów).

Każdą bramę możesz dopasować kolorystycznie do istniejącej stolarki lub wykonać w jednym z kolorów dostępnych w palecie producenta.

Przy wyborze bramy garażowej kieruj się również jej budową. Do wypełnienia drzwi stosuje się piankę poliuretanową o grubości 40mm, która wypełnia panele. Ważny jest też współczynnik izolacji termicznej i akustycznej. Ochrona przed ubytkiem ciepła jest szczególnie istotna, jeśli jesteś właścicielem garażu ogrzewanego. Najlepszą szczelnością odznaczają się bramy segmentowe.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz