Materiał Partnera

Rodzaje blach perforowanych w budownictwie i ich zastosowanie

Rodzaje blach perforowanych w budownictwie i ich zastosowanie

Blachy perforowane tworzone są z arkuszy stalowych lub aluminiowych. Często wybierana jest stal czarna, a także stal ocynkowana. Dzięki temu blachy nabierają wysokich własności technicznych i odporne są na ciężkie warunki. Nic zatem dziwnego, że tysiące firm z branży budowlanej współpracuje z zakładami metalurgicznymi, zamawiając od nich właśnie takie prefabrykaty metalowe. Blachy można z powodzeniem wykorzystać przy aranżacji wnętrz, produkcji mebli, a także przy tworzeniu ogrodzeń, tarasów i schodów.

Rodzaje blach perforowanych dostępnych na rynku

Blachy perforowane, które dostępne są dzisiaj na rynku, różnią się swoimi wymiarami, materiałem, sposobem wykończenia, a także rodzajem perforacji. Jeśli chodzi o wielkość arkuszy, mogą one być zarówno wielkoformatowe, jak i też docięte do postaci np. podłużnych paneli. Niezależnie od wymiarów większość blach produkowanych jest z atestowanych stali czarnych, stali ocynkowanych, a także z aluminium. We wszystkich przypadkach arkusze wyróżniają się świetnymi parametrami wytrzymałościowymi oraz niewielką masą przy minimalnej grubości. Największe różnice między blachami można zaś zaobserwować przy ich perforacjach. Arkusze mogą mieć otwory wykonane w układzie prostym, mijanym, diagonalnym lub tym typu Z. Co zaś z kształtami oczek?

Perforacje blach nie tylko mają funkcje odprowadzania zabrudzeń czy cieczy, a także nie tylko wykonywane są w celu zapewniania konstrukcji antypoślizgowości. Obecnie wycinane oczka zapewniają również arkuszom ciekawą estetykę. Niektórzy producenci tworzą zatem blachy z perforacjami okrągłymi i podłużnymi, a inni zapewniają również oczka diagonalne, prostokątne, sześciokątne oraz kwadratowe. Wiele wysokiej klasy typów blach perforowanych ma zaś w swojej ofercie producent METBUD PRODUCTION, który gotowy jest na realizację koncepcji i projektów klientów – firma dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym do obróbki paneli metalowych. 

Blachy perforowane w budownictwie

By zapewnić wysokie własności dekoracyjne aluminium czy stali metale te poddawane są odtłuszczaniu, polerowaniu i szlifowaniu. Blachy bez problemu można również pokryć foliami ochronnymi, farbami czy można dowolnie je kształtować: giąć, ciąć, nacinać, spawać, prostować i walcować. Nic zatem dziwnego, że bardzo dużo zamówień spływa do pracowni metalurgicznych właśnie od inwestorów z branży budowlanej. Z blach perforowanych tworzoną oni bowiem:

 • podesty przemysłowe,
 • kratki wentylacyjne,
 • dekoracyjne obudowy agregatów klimatyzacyjnych,
 • podesty schodów,
 • podłoże tarasów i balkonów,
 • panele elewacyjne,
 • konstrukcje industrialnych mebli,
 • awangardowe ogrodzenia,
 • odpływy,
 • drenaże liniowe,
 • balustrady,
 • podjazdy dla wózków inwalidzkich,
 • obudowy wiat i garaży.

Przemysł wnętrzarski i budowlany chętnie wykorzystuje również blachy perforowane do produkcji niebanalnych i ozdobnych systemów podłogowych, ściennych oraz sufitowych. Z arkuszy z oczkami można wykonać modne sufity podwieszane czy ścianki działowe z przeszkleniami. Możliwości projektowe zdają się nieograniczone. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz