Materiał Partnera

Rodzaje badań nieniszczących

Rodzaje badań nieniszczących

Skonstruowane obiekty muszą być w pełni funkcjonalne, wytrzymałe i bezpieczne – z tego powodu należy wykonać niezbędne badania nieniszczące. Dzięki nim można w sposób profesjonalny ocenić właściwości zastosowanych materiałów. Badania NDT pozwalają także na wykrycie wszelkich nieprawidłowości, w tym nieciągłości materiałowych. Jakie konkretnie rodzaje takich badań są realizowane przez specjalistów?

Wady szybko wykryte

Badania nieniszczące przeprowadzane są przez wykwalifikowanych fachowców za pomocą kilku metod. Jedną z nich jest badanie magnetyczno-proszkowe, które przeprowadza się jedynie na materiałach ferromagnetycznych. Specjaliści wzbudzają na poszczególnych obiektach pole magnetyczne, które charakteryzuje się określonym, dostatecznie dużym strumieniem indukcji. W ten sposób wykrywany jest ewentualny wyciek pola magnetycznego, czyli lokalne, magnetyczne pola rozproszenia. Powstają one w miejscu występowania wad liniowych, które klasyfikuje się jako nieciągłości. To właśnie dzięki badaniu magnetyczno-proszkowym można je szybko wykryć – należy jednak pamiętać, że powierzchnia analizowanego materiału nie może być zbyt chropowata lub nierówna. Tego typu badanie nieniszczące wykonuje firma Stude, która zajmuje się także metodą ultradźwiękową. W tym wypadku badana jest akustyka i wszelkie zjawiska z nią związane, które zachodzą w konkretnym obiekcie. Ta forma badania NDT pozwala wykryć nieciągłości wewnątrz materiału, dlatego stosuje się ją np. do analizowania odkuwek, odlewów czy złączy spawanych. Jakie jeszcze badania nieniszczące są w stanie wykonać specjaliści?

Sprawne oko

Jedną z metod badań NDT jest analiza wizualna VT – zazwyczaj w takiej sytuacji wykorzystywane jest nieuzbrojone oko fachowca wykonującego badania nieniszczące. Może on też użyć specjalistycznych przyrządów optycznych bądź optoelektronicznych. Za pomocą metody wizualnej można wykryć nieciągłości powierzchniowe i przelotowe. Należą do nich m.in. wżery korozyjne czy pęknięcia, a także wklęśnięcia, podtopienia lub braki przetopu w przypadku złączy spawanych. Kolejnym rodzajem badań nieniszczących jest metoda penetracyjna. W ten sposób można dostrzec nieciągłości wychodzące na powierzchnię, czyli przyklejenia spawalnicze lub pęknięcia. Penetrant w postaci drobnocząsteczkowej zawiesiny jest nanoszony na badaną powierzchnię, a następnie wnika w szczeliny. Po określonym czasie zawiesinę usuwa się i nakłada wywoływacz. Penetrant znajdujący się w szczelinach zabarwia lokalnie wywoływacz, dzięki czemu można dostrzec wszelkie nieciągłości. W przypadku wykonania badań nieniszczących należy więc dopasować odpowiednią metodę – warto więc, by analizą zajęli się wykwalifikowani specjaliści.

Opracowanie:
Orzesze, Szkolna 9
tel. 517 717 011
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz