Artykuł sponsorowany

Rodzaje badań laryngologicznych dotyczących ucha

Rodzaje badań laryngologicznych dotyczących ucha

Wczesne wykrycie potencjalnych wad słuchu u dzieci może przyczynić się do ich całkowitego wyeliminowania oraz pozwolić na normalne funkcjonowanie dziecka w trakcie leczenia poprzez zastosowanie odpowiednio dobranej terapii i leczenia. Również u dorosłych należyte zdiagnozowanie przez laryngologa wad słuchu lub jego osłabienia postępującego wraz z wiekiem pozwala na powzięcie odpowiednich kroków celem ich usunięcia lub złagodzenia objawów. Podpowiadamy na jaki rodzaj badania słuchu warto się zdecydować.

Rodzaje badań laryngologicznych

Wizyta w dobrym gabinecie otolaryngologicznym nie wiąże się z bolesnymi lub nieprzyjemnymi zabiegami, jak to czasem bywa u stomatologa, ponieważ większość badań słuchu jest przeprowadzana metodami nieinwazyjnymi. Dla tych, dla których nazwa otolaryngologia brzmi obco i nieprzystępnie, spieszymy wyjaśnić, że jest to pełna nazwa dobrze znanej laryngologii i są one stosowane zamiennie. Jedną ze specjalizacji laryngologii, obok badania schorzeń nosa, krtani i gardła, są zaburzenia słuchu i dolegliwości ucha. Jak tłumaczy specjalista z mrągowskiego Prywatnego Gabinetu Laryngologicznego lek. med. Jerzy Onacewicz, badania słuchu dzielą się na obiektywne, wykonywane aparaturą diagnostyczną i nie wymagające aktywnego udziału pacjenta, oraz subiektywne, opierające się na współpracy laryngologa z pacjentem i jest badaniem ogólnym, mniej dokładnym, a będącym często podstawą do skierowania na badanie specjalistyczne.

Subiektywne badania laryngologiczne

Do najczęściej stosowanych badań tego typu zalicza się próby stroikowe oraz audiometrię tonalną i mowy. Lekarz laryngolog w pierwszym badaniu używa stroików usytuowanych w bezpośrednim otoczeniu głowy badanego i obserwuje jego reakcje na dźwięki. W tak zwanej próbie Webera bada się przewodnictwo kostne obydwu uszu, natomiast w próbie Rinnego przewodnictwo kostne i powietrzne jednego ucha. Audiometria przeprowadzana jest w specjalnie wyciszonym pokoju lub kabinie za pomocą audiometru oraz słuchawek i polega na ekspozycji pacjenta na dźwięki ciągłe i przerywane w odpowiednich częstotliwościach, badając zarówno przewodnictwo kostne i powietrzne. Audiometria tonalna określa zakres słyszalnych tonów, natomiast audiometria mowy określa także zakres słyszenia i rozumienia mowy.

Obiektywne badania laryngologiczne

Do często stosowanych metod badania przy leczeniu chorób ucha należy tympanometria polegająca na wprowadzeniu do przewodu słuchowego zewnętrznego sondy pomiarowej mierzącej  wrażliwość błony bębenkowej na zmiany ciśnienia. Również za pomocą sondy przeprowadza się nieinwazyjne badanie zwane otoemisją, oceniające sprawność mechaniczną receptora słuchu. Trzecim badaniem obiektywnym wartym wykonania jest badanie BERA polegające na umieszczeniu  elektrod na głowie pacjenta mierzących obecność fal emitowanych przez pień mózgu po otrzymaniu bodźca dźwiękowego i określa próg słyszenia i pomaga ustalić stopień utraty słuchu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz