Materiał Partnera

Rodzaje akcesoriów do łożysk

Rodzaje akcesoriów do łożysk

Łożyska to jedne z podstawowych elementów budowy wielu maszyn wykorzystywanych w szeroko pojętym przemyśle. Stanowią one podstawę wszelkiego rodzaju mechanizmów wirujących. Aby tego typu urządzenia pracowały sprawnie, niezbędny jest nie tylko dobór odpowiednich łożysk, ale również akcesoriów, które pozwolą na stworzenie niezawodnych systemów. O jakich dokładnie akcesoriach mowa i czym się one charakteryzują?

Tuleje łożyskowe

Tuleje łożyskowe to funkcjonalne elementy ustalające w kształcie pierścienia, które znacznie ułatwiają montaż oraz demontaż łożysk. Wykorzystuje się je w konstrukcji łożysk tocznych z otworem stożkowym w celu zamocowania ich na wałach, również tych nieoszlifowanych. Tuleja pozwala zmniejszyć tarcie i skutecznie chroni łożysko. W tym celu można sięgnąć po specjalne tuleje ślizgowe, które zawierają tworzywo samosmarujące pozwalające na łagodne wykonywanie ruchu obrotowego bądź posuwistego. Renomowani producenci i dystrybutorzy akcesoriów łożyskowych, czego przykładem jest firma handlowa Walor, oferują dwa rodzaje tulei łożyskowych:

  • Tuleje wciągane – to elementy ustalające dla łożysk z otworami stożkowymi mocowanych na wałach gładkich, jak również ze stopniowaniem. Do ich zalet należy przede wszystkim łatwość montażu.
  • Tuleje wciskane – łożysko z otworem stożkowym można skutecznie zabezpieczyć na wale poprzez wciśnięcie odpowiednio dobranej tulei w jego otwór. W celu precyzyjnego umiejscowienia wciskanej tulei należy posłużyć się nakrętką.

Uzupełnienie systemu łożyskowego o odpowiednio dobraną tuleję to gwarancja bezpiecznej i ekonomicznej, a także cichej pracy mechanizmu.

Nakrętki łożyskowe

Ważnym elementem wykorzystywanym w celu ustalenia położenia łożyska, czy to na wale, czy też na tulei łożyskowej, są nakrętki łożyskowe. Charakteryzują się one obecnością rowków – przeważnie czterech, ewentualnie ośmiu - na obwodzie zewnętrznym. Wycięcia te umożliwiają łatwą obsługę mechanizmu np. przy pomocy specjalnego klucza. Do zalet tego rozwiązania należy prosty montaż oraz demontaż.

Podkładki łożyskowe

Innym elementem ustalającym stosowanym w systemach łożyskowych są podkładki. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie w miejscu nakrętki, co pozwala wyeliminować ryzyko poluzowania się mechanizmu. Do zalet nakrętek należy stabilność oraz niezawodność działania. Wyróżniamy przy tym kilka rodzajów tych elementów zabezpieczających. Na rynku dostępne są podkładki dystansowe, dzięki którym reguluje się luz osiowy, a także podkładki zębate, które skutecznie blokują obrót nakrętki zapobiegając ewentualnym zmianom jej położenia. Jaki się zatem okazuje, podkładki, nakrętki i tuleje to niezbędne akcesoria mocujące wykorzystywane w celu ustalenia położenia łożysk.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz