Artykuł sponsorowany

Roboty ziemne – czy potrzebne jest pozwolenie? Jakie są ich typy?

Roboty ziemne – czy potrzebne jest pozwolenie? Jakie są ich typy?

Roboty ziemne są nieodłącznym elementem inwestycji budowlanych. Nawet podczas budowy domu jednorodzinnego często konieczne jest wykonanie prac przy pomocy ciężkiego sprzętu, przeznaczonego właśnie do robót ziemnych. Co mieści się w tej definicji? Jakie roboty ziemne są wykonywane najczęściej? I czy, by je przeprowadzić, musimy mieć pozwolenie na budowę? Wyjaśniamy.

Co to są roboty ziemne?

Roboty ziemne to nie to samo co roboty budowlane. Dlatego też roboty ziemne są objęte innymi zasadami. Niektóre z nich – jak na przykład wykonywana często niwelacja terenu – nie muszą być w ogóle związane z robotami budowlanymi. Zgodnie z przepisami niwelacje i podnoszenie terenu uznawane są za prace przygotowawcze. Nie znaczy to jednak, że można prowadzić takie prace bez żadnego pozwolenia. Roboty ziemne powinny zostać uwzględnione przez nas we wniosku o pozwolenie na budowę. W tym miejscu warto dodać, że roboty ziemne dzielimy na trzy grupy. Wyróżniamy wśród nich:

  • Roboty podstawowe – czyli wykopy przestrzenne, wąskoprzestrzenne i liniowe, a także niwelacje, makroniwelacje i ostateczne ukształtowanie terenu.
  • Roboty wykończeniowe – wyrównywanie wykopów, wykopy pod ławy i stopy, montaż małej architektury, rozkład ziemi roślinnej, mikroniewalacja, wyróżnianie skarp itd.
  • Roboty przygotowawcze i porządkowe – usuwanie ziemi, wycinka, karczowanie, odprowadzanie wód odpływowych itp.

Coś dla fachowców

Niezależnie od tego, jakiego typu roboty ziemne mamy do wykonania, powinniśmy zlecić je doświadczonym fachowcom, dysponującym specjalistycznym sprzętem.

Zatrudniamy osoby, które z zaangażowaniem podchodzą do swoich obowiązków. Dzięki wieloletniej praktyce zawodowej oraz niezbędnej wiedzy technicznej są one w stanie sprostać każdemu zadaniu. Wszystkie prace, takie jak wyburzenia, rozbiórki, niwelację terenu, układanie kostki brukowej staramy się wykonywać solidnie i finalizować w wyznaczonym wcześniej terminie. W pracy używamy specjalistycznych urządzeń i maszyn budowlanych, dzięki temu możemy sprawnie zrealizować każde zlecenie – mówi właściciel firmy Rem-Bruk s.c., która od lat specjalizuje się w robotach ziemnych.

Realizacja robót ziemnych bez odpowiedniego sprzętu i maszyn jest niemożliwa, dlatego tak ważne jest, by firma, którą zatrudniamy do wykonywania tych robót, posiadała nowoczesny, dobrze wyposażony park maszynowy. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla szybkości wykonywania prac, ale także dla bezpieczeństwa. To dlatego, w przypadku robót ziemnych, warto postawić na sprawdzoną firmę.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz