Artykuł sponsorowany

Richard Kamiński Gabinet Stomatologiczny – leczenie kanałowe zębów

Richard Kamiński Gabinet Stomatologiczny – leczenie kanałowe zębów

Zęby narażone są na szkodliwe działanie drobnoustrojów, które powodują poważne stany zapalne. Zdecydowanie najczęściej mamy do czynienia z próchnicą – wywołaną przez bakterie obecne na powierzchni zębów. Zaniedbana lub nieprawidłowo leczona próchnica przyczynia się do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem dla zęba jest leczenie kanałowe! Na czym ono polega? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Leczenie kanałowe zębów – kiedy jest konieczne?

Leczenie kanałowe to zaawansowany proces polegający na dokładnym wyczyszczeniu i dezynfekcji zainfekowanych kanałów. W związku z tym warto przeprowadzić je u specjalisty – np. w Gabinecie Stomatologicznym Richard Kamiński.

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach leczenie endodontyczne jest nieuniknione? Oto kilka z nich:

  • zapalenie miazgi zęba;

  • konieczność ponownej dezynfekcji i wypełnienia kanałów korzeniowych – np. w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia przez poprzedniego stomatologa;

  • uraz zęba;

  • próchnica wtórna.

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Jednym z pierwszych etapów leczenia kanałowego jest wykonanie zdjęcia RTG – dostarczającego informacji na temat budowy zęba, długości i szerokości korzeni. Oczywiście przed rozpoczęciem leczenia endodontycznego stomatolog poda znieczulenie miejscowe.

Właściwy zabieg rozpoczyna się od usunięcia wszystkich ognisk próchnicy, wykonaniu otworów w celu dotarcia do kanałów, ich oczyszczenia oraz skutecznej dezynfekcji z pomocą podchlorynu sodu.

Po wykonaniu tych wszystkich czynności lekarz zajmuje się osuszeniem, wypełnieniem i zabezpieczeniem zęba, aby uniknąć ponownego namnażania drobnoustrojów!

Zalecenia po zabiegu

Po przeprowadzonym leczeniu kanałowym nie należy rozgryzać spożywanego jedzenia po stronie, po której znajduje się uszkodzony ząb, a w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych – można zażyć tabletkę przeciwbólową po wcześniejszej konsultacji z lekarzem!

W nielicznych przypadkach (np. przy towarzyszących objawach ostrej infekcji) konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz