Materiał Partnera

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Dzisiejsza stomatologia oparta jest o leczenie zębów również w przypadkach beznadziejnych, które kilka lub kilkanaście lat temu, byłyby wskazaniem do ekstrakcji. Obecnie dzięki wykorzystaniu szerokiej wiedzy, a także nowoczesnego sprzętu, wykonuje się tak złożone zabiegi, jak resekcja wierzchołka korzenia zębowego. Tego typu działania mogą być jednak wykonywane, tylko przez specjalistów o uprawnieniach chirurgii stomatologicznej.

Wskazania do przeprowadzenia resekcji

Zabiegi resekcji korzenia zęba, są najczęściej wykonywane u pacjentów, u których zasadność leczenia kanałowego nie jest wskazania, a istnieje wciąż duża szansa na uratowanie zęba i pozostawienie go w dobrym stanie, również wizualnym. Obecnie procesy resekcji, przeprowadzane są zatem w przypadku występowania torbieli, ziarniaków, czy też ropni okołowierzchniowych. Często występują one na skutek zaawansowanych chorób próchnicowych lub przyzębia, czy też są wynikiem nieodpowiedniego leczenia kanałowego. Niestety nawet po kilku latach po jego zakończeniu może dojść do właśnie takich powikłań, czego końcowym rezultatem zawsze powinno być przeprowadzenie zabiegu resekcji.

Na czym polega resekcja stomatologiczna?

Resekcja stomatologiczna to proces niejednokrotnie bardzo złożony, wymagający przeprowadzenie kilku działań podczas regularnych wizyt. Zawsze pierwszym etap jest jednak dokładne wykonanie RTG zębów, a także precyzyjne oczyszczenie kanałów zębowych. Sama resekcja wierzchołka korzenia przebiega zaś w kilku etapach. Na początku stomatolog nacina śluzówkę w okolicach korzenia, co pozwoli na wycięcie niewielkiego okienka kostnego. To zaś umożliwi usunięcie uszkodzonego korzenia wraz ze wszystkimi tkankami zaatakowanymi czynnikami chorobowymi. Po przeprowadzeniu dokładnego oczyszczenia kanał korzeniowy wypełniany jest między innymi materiałami biokompatybilnymi. Otwór kostny zaś może być „zaklejony” substancją przyśpieszającą proces regeneracyjny (może to być również stomatologiczny materiał kościozastępczy). Ostatni etap polega na dokładnym zszyciu rany, a także obserwacji stanu zdrowotnego pacjenta. Ten powinien wdrożyć odpowiednią profilaktykę stomatologiczną na, co najmniej 6 miesięcy od wykonanego zabiegu.

Gdzie wykonać resekcję zęba?

Resekcje zęba wykonują tylko stomatolodzy o szerokim wyspecjalizowaniu i długoletniej praktyce. Muszą oni posiłkować się także nowoczesnym sprzętem oraz wysokiej jakości materiałami/preparatami stomatologicznymi. W przypadku konieczności przeprowadzenia tego typu zabiegów, warto kierować się do takich miejsc, jak Gabinet Stomatologiczny Gębczyński, gdzie przed leczeniem zostanie przeprowadzona między innymi radiowizografia. Istotne jest również to, że takie placówki charakteryzują się specjalizacją w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, czy endodoncji, co wskazuje na możliwość ratowania zębów, nawet w ich beznadziejnym stanie!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz