Materiał Partnera

Reprodukcja oraz retusz starych i zniszczonych fotografii

Reprodukcja oraz retusz starych i zniszczonych fotografii

Zdjęcia w rodzinnych albumach wraz z upływem lat niszczeją, jeśli nie są zachowane w specjalnych albumach. Takie fotografie stanowią niezwykle cenną pamiątkę, dlatego dobrze jest zdecydować się na ich reprodukcję. Niektóre z zakładów fotograficznych są w stanie przywrócić idealny stan zdjęciom zniszczonym i praktycznie nieczytelnym. Dowiedz się więcej o tego typu usługach!

Dlaczego stare zdjęcia wymagają reprodukcji?

Fotografia w postaci nośnika fizycznego wymaga odpowiedniego przechowywania. Często jednak np. zdjęcia rodzinne odnajdujemy dość przypadkowo, robiąc porządki na strychu czy w piwnicy. Ze względu na ich wysoką wartość sentymentalną dobrym pomysłem będzie dokonanie przez fotografa reprodukcji bądź retuszu w sytuacji. Usługi takie przydają się w momencie, gdy zdjęcie wraz z upływem lat uległo uszkodzeniom mechanicznym, np. spękaniu, rozdarciu czy zanieczyszczeniu w określonych obszarach.

Jak się okazuje, dla sprawdzonych zakładów fotograficznych przywrócenie ich pierwotnego wyglądu nie stanowi większego problemu. Usługa reprodukcji i retuszu starych, zniszczonych fotografii nie jest dodatkowo kosztowna. Przydaje się ona także wtedy, gdy ze zdjęcia chcemy usunąć dodatkowo naniesione elementy, np. urzędową pieczątkę. W przypadku retuszu fotograf jest w stanie uzyskać naturalne kolory na zdjęciu w sepii. Reprodukcja zdjęć pozwala zatem na kompletne odnowienie nawet mocno uszkodzonej fotografii. Jakim obrazom przywracamy w ten sposób wysoką jakość?

Jakie rodzaje zdjęć najczęściej poddawane są reprodukcji?

Najważniejszą grupą fotografii reprodukowanych przez specjalistów są zdjęcia rodzinne. Są one ważną pamiątką po osobach zmarłych, np. dziadkach czy pradziadkach. Odzyskanie wysokiej jakości obrazu jest w tym wypadku niełatwe, ale możliwe dzięki takim zakładom jak Fotografika Jacek Waldemar Magierowski. Retusz i reprodukcję wykonuje się także na fotografiach historycznych. Mogą być one ważnym elementem zbiorów publicznych, a przywrócenie ich nieskazitelnego wyglądu pozwala zapoznać się bliżej z historią danego zdjęcia.

Na usługi fotograficzne tego typu decydujemy się również wtedy, gdy chcemy odzyskać fotografię profilową – naszą lub osoby bliskiej. Retuszu mogą wymagać też zdjęcia z ważnych uroczystości o charakterze rodzinnym bądź zawodowym. Usuwanie załamań, pęknięć, rys czy plam pozwala na uzyskanie doskonałego i czytelnego wyglądu takich fotografii. Profesjonalna reprodukcja to jednak niełatwe zadanie, którego wykonanie dobrze jest powierzyć fotografowi zajmującemu się przygotowywaniem odbitek poddanych retuszowi.

Opracowanie:
Szczecin, Krzywoustego 54
tel. 91 484 56 71
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz