Artykuł sponsorowany

Renowacja zabytku – na jakich zasadach można ją przeprowadzić?

Renowacja zabytku – na jakich zasadach można ją przeprowadzić?

Wiele zabytków polskiej architektury znajduje się obecnie w rękach prywatnych właścicieli. Nie zwalnia to ich jednak z obowiązku otaczania ich szczególną ochroną, do której należy też konserwacja zabytków. Ich renowacja jest możliwa, ale przeprowadzenie prac remontowych wymaga licznych formalności oaz zaangażowania konserwatora zabytków. W artykule wyjaśniamy, o czym należy pamiętać.

Pozwolenie na renowację zabytku

Rejestr zabytków prowadzony przez wojewódzkiego konserwatora zabytków to jedna z dostępnych w Polsce form ochrony naszego dziedzictwa. Wpis do niego może być dokonany z urzędu, na wniosek właściciela obiektu lub użytkownika wieczystego gruntu, na którym znajduje się zabytek. Jego dokonanie związane jest jednak z nałożeniem na właściciela licznych zadań i obowiązków dotyczących utrzymania oraz zachowania wartości zabytkowego obiektu.

W praktyce oznacza to, że restauracja zabytków, ich remont, przebudowa czy adaptacja mogą być realizowane jedynie na podstawie uzyskanego pozwolenia, a także przeprowadzane w określonym zakresie przez wykwalifikowanego konserwatora zabytków, takiego jak firma Daniel Nowacki Konserwacja Zabytków. Pamiętać przy tym należy, że ochroną prawną objęte jest też otoczenie zabytku, jeśli zostało ono wpisane do rejestru. Wniosek o pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku złożyć może osoba fizyczna lub upoważniona jednostka organizacyjna do wojewódzkiego konserwatora zabytków w wojewódzkim urzędzie ochrony zabytków. Niektóre urzędy wojewódzkie do wydawania pozwoleń upoważniły powiatowych, gminnych i miejskich konserwatorów zabytków, dlatego przed złożeniem wniosku należy upewnić się, do którego z nich powinniśmy się zwrócić.

Wnioskowanie o pozwolenie na remont zabytku

Do właściwego konserwatora zabytków należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku wraz z dodatkowymi dokumentami, do których należą:

  • projekt budowlany;
  • program robót budowlanych;
  • dokument potwierdzający posiadanie tytułu prawnego do korzystania z zabytku;
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

Jeśli wyznaczamy pełnomocnika, dołączyć musimy potwierdzający to dokument oraz dowód zapłacenia opłaty administracyjnej za pełnomocnictwo. Jeśli spełnimy wszystkie wymagania formalne, urząd rozpatrzy nasz wniosek i po niecałym miesiącu oczekiwania otrzymamy już decyzję. Dopiero po uzyskaniu zgody możemy rozpocząć prace przy zabytku. Jeszcze przed złożeniem wniosku jednak, na etapie tworzenia projektu budowlanego, powinniśmy konsultować się z konserwatorem zabytków, który będzie odpowiedzialny za renowację obiektu i w porozumieniu z nim ustalić zakres koniecznych i możliwych prac.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz